Mezunlarımız

 

EYMEN AKAN (17 AYLIK) 

UYUYARAK KUTLAMA... 

Evet mezun olduk nerden mi tabiki uyumayı öğrendiğimiz Uyku teyzemiz uyku melegimiz Sinem Hanımın eğitiminden...Peki ya bu eğitimi almasaydık ne mi olurdu uykusuz bitkin sinirli mutsuz uyanırdık yada uyanırdık demeyelim uyumadan tekrar yataktan kalkardık...18 ay boyunca gaz sorunu,anne karni özlemi,Gece emzirmeleri derken ne kadarda huzursuz uykusuz geçen günlerimiz olmuş.. gündüz 25 dakikalık uykular..Benim oğlum evet sallanmaya alışık değildi ama bana bağımlığıydi bensiz asla uyumuyordu yanına yatınca uykuya dalıyor ve yanından gündüz o uyanana kadar kalkamıyor 3 saatim boşa gidiyordu...kendime evime ayırmam gereken o 3 saatlik dilim uyusamda uyumasamda oğlumun yaninda yatmakla geçiyordu..gece 9 'da yatiriyordum o uyuyana kadar 1 saat yanında bekliyordum. Ve tabiki bizimle yattığı için aramizda sabaha kadar dayak yemiş gibi uyanıyorduk eli ayagi mutlaka yüzümüze çarpıyor sıkışık yatıyorduk kendi yatağında asla uyumuyordu..cok denedim olmadı çok ağladı bunu nasıl yapacağımı bilmiyordum en kısa zamanda çözmem lazimdi peki nasıl bu kötü mutsuz geceler mutlu uyandigimiz sabaha dönüşür muydu acaba...Evet hayal değilmiş Sinem hanıma basvurdum ilk gorusmemizde neler yapacagimizi anlatti icime dolan umut dolu sevinçle hemen başlamak istedim...Bazen eymen inat etti çok ağladı sabrım tükendi olmayacak sandim ama Sinem hanım herseferinde beni o karamsarliktan kurtardı.. Peki simdi nasıl mi kendi odasında kendi yataginda uyku rutinlerimiz sonrasinda sabaha kadar mışıl mışıl uyuyor..tabiki hasta olunca biraz daha esnek davranıyoruz ama artık bir düzenimiz var ve biz bunu uyuyarak kutluyoruz.... 

Ayça, İstanbul

EYSA KOCABAŞ (7,5 AYLIK) 

KARARLI BİR KİŞİLİĞİM YOK AYRICA BEN AĞLAMASINA DAYANAMAM!!! 

diyen tüm annelere gelsin🙋 

Sanırım artık bizde mezun hikayemizi yazabiliriz.. 

Öncelikle sunu söylemek istiyorum ki, şuan bu yazıları yazmak Bile benim için hayalden başka Birşey değildi. Kızım Eysa doğduğunda Yeni Doğan bebeklerin aksine çok az uyuyordu, çok gazlı bir bebekti Ve sadece kucakta uyuyordu, ama Ben buna çok seviniyordum ! Neden mi? çünkü Eysa nın 4 yaşında bir ablası var Ve 3.5 sene abartısız Nerdeyse Hiç uyumadı.. 3.5 sene diyorum Evet, çünkü ilk 6 Ay O kadar rahat O kadar uykucu Bir Bebekti ki.. 6.ayindan sonra Bir geri vites yaptı ki Hala kendimize gelemedik! Ee Peki Bunun Eysa’la ne alakası var? Evet efenim şöyle ki, "Hani kardeşler hep birbirine zıt olur", Hani "Biri yemezse diğeri yer" "Biri gazlıysa diğeri gaz sorunu yaşamaz" Hatta "Biri uyumazsa Diğeri muhakkak uyur!" Eminim çoğunuza tanıdık gelmiştir bu söylemler Ama maalesef öyle bir Dünya Yok arkadaşlar benim gibi kendinizi avutup karşılığında büyük Bir hayal kırıklığı yaşamayın! Ben büyük kızımdan sonra bir daha çocuk istemeyecek kadar gözüm korkmuştu, Ama az önceki sıraladığım şeyleri günde 10 kere çevremden işitmeye başlayınca, kendimi buna inandırmıştım Hiç farkında Bile olmadan. 

Derken Büyük Bir sabırla ayların geçmesini Ve Eysa'nın değişmesini beklemekten başka bir şey gelmiyordu elimden. En azından ben öyle sanıyordum. Ama gittikçe sabrımda gücümde azalıyordu. Artık Genetik Bir sorun olduğunu düşünüyorduk ailecek. O kadar ki artık kızlarıma çevremde uykusuz kızlar denmeye başlanmıştı beni tanıyan Herkes büyük kızımın uyku sorununu muhakkak bilir. Artık kızlarımı bu şekilde kabullenmeye başlamıştım büyük kızımdan zaten umudum kesilmişti Artık tamamen, Ama' diyordum yinede, bari Eysa düzelse! içten içe Hala Onunda uyku sorunu yaşamasını kabullenemiyordum Hala Bir sihirli değneğin bize dokunmasını beklercesine! 

Ve Evet nihayet umudum bitmek üzereyken Sinem hanim çıktı karşıma Bende ilk defa duymuştum "Uyku danışmanı" Ailem eşim zaten çok tuhaf karşılamışlardı Ay uyku danışmanı neymiş canım! Uyursa uyur, uyumazsa uyumaz! Ama Onlar öyle dedikçe Ben aksine Daha çok gaz'a geliyordum ! Çünkü Bütün bebekler de ise yarıyor benim bebeğimde neden işe yaramasın? Ayrıca Sinem hanım ın sayfasını inceledikten sonra mantıksız Bir şey Bile bulamamıştım! Neden olmasın? Bizim neyimiz eksik? Başlarda çok düşündüm Ama sadece bir oturup düşündüm, Şimdi Karar verme zamanıydı uykusuz hırçın, Ve uykusuzluğa dayanıklı Daha satırlarca sıralayabileceğim bebeğim için Hem Gelişiminde hem biyolojik hem zihinsel her anlamda bin Bir tane sorun mu? Yoksa Ben Doğal anneliği benimseyeceğim için bebeğimi i asla ağlatmayacağım deyip 2. yolu seçmek mi? Sinem hanıma Kaç defa Yazdım sayısını hatırlamıyorum Bile "Sinem Hanım olmuyor "Sinem hanim Belki genetik bir sorundur" Sinem hanim ses telleri çok hassas bebeğimin ağlatmak istemiyorum!" O ağladı Ben ağladım! Kolay olmadı Evet, Bir Süre sadece Eysa’ ya adapte olmak zorundaydım Ve büyük kızıma ister istemez yansıyordu o zamanlar üzülüyordum Ama artık Eysa uyurken Ela ma Daha çok vakit ayırabiliyorum. Çok açık Ve net söylüyorum Sinem hanımın desteği Ve her ümitsizliğe düştüğümde Onun o rahatlatıcı sesi Ve Umut dolu sözleri olmasa Ben asla tek başıma başaramazdım! çünkü kararlı Bir insan değilimdir! Her defasında sirkelenmeye ihtiyacım vardı ! Ve bunu çok gazlı yaptı Sinem hanim ! Eğitimin henüz başlarındayken Kızım hastalandı Ama bu Bile uyumasına mani olmadı, Tabi sürecimiz Baya uzadı Ama her şeye değdi! Simdi uyku rutinini yaparken Anne uzatma yatağıma bırak Git dercesine debelenen bir bıdığım var çok şükür lüften Sizde Hem kendiniz Hem bebeğiniz için uyku eğitimi vermekten çekinmeyin! Unutmayın mutlu Bir Anne mutlu çocuklar yetiştirir. 

Benim için en büyük mutluluklardan Biri uyumak dinlenmek ve çocuklarım için daha güçlü daha enerjik olmak ! Burdan Sinem hanıma tekrar tekrar güzel desteği her sorularımı sabırla yanıtlaması ve en önemlisi ilaç gibi gelen o ses tonu için çok teşekkür ederim. 

Demet, Almanya

DURU ONAT (8,5 AYLIK) 

KIZIMIN İLK MEZUNİYETİ

Kızımız Duru ilk üç ay çok gaz sancısı çekmiş ve haliyle uyuması için her yolu denemiştik. Ayakta sallama, kucakta pışpışlama ve hatta çarşafta sallama bile. Gaz sancıları bitip Duru’nun kendine gelmesiyle videoları izleyip, blog yazılarını okuyarak duruya uyku eğitimi verdim, verdiğimi zannettim. Herşey iyi gidiyordu uykuya geçişlerini kendisi yapıyor, fakat gece uyanmalarında aç olduğunu zannettiğim için her ağladığında emerek uyutuyordum. Bu önceleri gecede iki kez sonraları üç,dört ve saat başını buldu. Bu durum gündüz uykularını da etkilemeye başlamıştı. Hep bir neden arıyorduk, açlıktan mı?, büyüme atağı haftası mı? diş mi diye? Böylelikle 8 aylık olmuştu Duru. Gece saat başı kalkmış olmanın verdiği sıkıntı ve aynı zamanda kararlılıkla Sinem hanımı aradım. Sinem hanımla gün geçmeden eğitime başlamak isteğimi ilettim. Hemen eğitime başladık, Sinem hanımın çok yerinde yönlendirmeleri ve cesaret vermeleri ile uyku eğitimini gerçekleştirdik. İlk gecemiz çok zor geçti. Eşimin desteği ile geçirdik bu geceyi. Ama sonraki geceler gayet iyiydi. Eğitimin üçüncü gecesi kesintisiz 6 saat uyutmuştum. İnanılmaz bir şeydi benim için. Sonraki günler bu saatler artarak çoğaldı. Eğer bebeğiniz uyumuyorsa mutlaka Sinem Hanımla yollarınızı kesiştirin. Çocukların hayatlarında 14 günlük eğitim süresi çok kısa. İnan’ın buna değer. Sonuçta hem sizin sağlığınız ve en önemlisi onun sağlığı ve rahatı için. İyi ki diyorum @bebekveuyku 

Refika Onat

AZİZ KANDIR (12 AYLIK) 

UYUMAK HARİKA 

Aziz doğduktan birkaç ay sonra ona kendi kendine uykuya dalmayı öğretmeyi aksattığımı biliyordum. Geceleri nispeten uzun uyuduğu için üzerinde durmadım. Bebek reflüsü, gaz sorunları, benim yorgunluğum diye diye kolaya kaçtım ve Aziz'i sallayarak uyutur oldum. Her geçen ayla birlikte uykuları da kısalıyordu ama ben 'ağlatarak uykuyu öğretemem' diyerek uyku eğitimine kapıyı kapatmıştım bir kere. 6. ayla birlikte işler çığrından çıkmaya başladı. Geceleri ayakta sallama, emzik verme, ninni çalma, emzirme diye uzayıp giden bir törenle oğlum uykuya dalıyor sonra da birkaç saat geçmeden uyanıyordu. Gündüzleri ise yatağına koymanın imkanı yoktu. Hep dizde uyuyor, bu uykular da birer saati zor buluyordu. Diştendir, acıkıyordur, biraz daha büyüsün diye diye 1 yaşına kadar geldik. Ama aynı zamanda da öyle bir noktaya geldik ki, Aziz gece yattığı andan itibaren artık neredeyse her saat başı uyanıyordu. Her uyanışında tekrar uyuması için yataktan almak, sallamak, emzirmek gerekiyordu. Güne ben sinirli, o yorgun başlıyorduk. Bir yandan bebeğimin her şeyine titizleniyor ama diğer yandan da uykusuz, sinirleri harap, hevessiz bir anne olduğum için üzülüyordum. Durum sürdürülebilir değildi ve sonunda uyku eğitimi fikrine geri döndük. Burada okuduğum pek çok mezun mektubu kararımda etkili oldu. Yine de başlarken Aziz gibi 'uyumayan' bir bebeğin 2 haftada uyumayı öğreneceği, gece 11 saat kesintisiz uyuyacağı vaatlerine eşim ve ben çok da inanmadık. Ama ben kesintisiz 4-5 saat uyumasına bile razıydım. Uyku eğitimine başladık, ilk gece evet zordu fakat daha 2. gece, akşam 20:00'de yatan Aziz sadece 2 kez uyanıp (onda da bir iki dakika içerisinde kendisi tekrar dalarak) sabaha kadar uyudu. 4. geceye geldiğimizde Aziz gece 11 saat uyumaya başlamıştı bile. Bebekleri uyumayan anneler bunu ancak mucize diye adlandıracaktır. Gündüz uykularında ara ara inatlaştığı oluyor ama artık bu inadın bir an önce uyuma isteğinden kaynaklandığını biliyorum. Zaten o da pozisyonunu bulduğu anda deliksiz bir uykuya geçiyor. 

Şimdi gece olsun, gündüz olsun çocuk kamerasından 'bebekler gibi' uyuduğunu gördüğüm oğluma bakarken hem tarif edemeyeceğim şekilde seviniyor hem de çok üzülüyorum. Çünkü bunca zaman uyuyabileceği halde dizimde, memede, kucakta onu nasıl da perişan ettiğim aklıma geliyor. Uykunun bir bebeğin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimindeki önemini düşününce, inanın bir çocuğa uyumayı öğretmemiş olmak onun ağlamasına izin vermekten çok daha büyük bir vicdan azabına yol açıyor. Uyku eğitiminin ardından şimdi çocuğumla aramdaki bağın güçlendiğini hissediyorum. Artık bir düzenimiz var. Çocuklar düzen sever ve Aziz'in de hayatından memnun olduğu her halinden belli oluyor. Bense yeniden hayatıma döndüğüm için mutluyum. İlk günler sabırsız, umutsuz olabilirsiniz. Sinem Hanım'ın yönlendirmeleri ve verdiği bilgiler bu noktada çok büyük önem taşıyor. Söylediklerini uygulayıp olumlu sonuç aldıkça bir uzmandan yardım almanın gerekliliği daha da ortaya çıkıyor. Her türlü soruma cevap verdiği ve oğluma uyumayı öğretmemi sağladığı için Sinem Hanım'a çok teşekkür ediyorum. 

ECE, İstanbul

HATİCE SARE ÇİLEK(15 AYLIK)

UYKU SONUNDA UYKU

Kızım 15 aylık uyku sorunumuz diş çıkarırken başladı. Pusette sallamalar düzensiz uykular o kadar kötü bir süreçti ki uykusuzluktan dolayı hep sinirliydi ağlardı. Sinem hanımı internetten sürekli takip ediyordum sonra artık karar verip aradım hemen başladık annelere buradan sesleniyorum çocuklarınıza uyku eğitimi verin kendimiz için değil çocuklarımızın ruhsal ve zihinsel gelişimi için o kadar güzel ki su an uykuları aksam 8 den sonrası bizim bu lüks değil eğer sabrederseniz sonuçlara kendiniz bile inanamayacaksınız. Sinem hanımın ilgili anlayışlı tavrı zaten çok yardımcı olacaktır Size keşke o kadar ay beklemeyip hemen uyku eğitimi verseymişim dedim emin olun sizde diyeceksiniz küçük yaramazlara biraz sabredin hem onlar hem siz rahat edin çok teşekkür ederiz sinem hanım ikinci çocuğum olunca ilk iş sizinle uyku eğitimi vermek biz artık uykuyu çok seven bir aile olduk.

Tülay, Ankara

ALİ KALMUK (20 AYLIK)

ALİ’NİN HİKAYESİ

Simdi de tüm uykusuz anne babalara geliyor MFÖ den 'uykuuuu biraz uykuuu bütün isteğim buydu'

Uyumak meğer ne güzel şeymiş... 20 aydan sonra tekrar hatırladım. Her gün Sinem hanıma dua ediyorum. İnşallah biran önce daha çok anne ve bebeğe ulaşır ve onların da bizim gibi uyumasını sağlar. Biz yeniden Sinem hanım sayesinde uyuduk, hayatımız düzene girdi. Artık günler bizim için daha uzun, daha enerjik, daha bereketli. Ali doğduğundan beri uykusu çok zor bir bebekti. Saat başı uyanır emmek ister ve sallanmadan uyuyamazdı. Neler denedik neler, yeter ki tek uyusun da biraz dinlenelim diye. Salıncak, sallanan beşik, çarşafta sallama :) ayakta sallama, bebek arabasını hızlı sürüp orda uyuttuğum bile oldu. Yapmam dediğim herşeyi tek tek yaptığımı söylemeye gerek var mı? "hayır ben kesinlikle ayakta sallamam" hahaha, o uykusuzlukla insan herşeyi yapıyor. Hep bir şeyleri bekledik, 40'ı çıksın uyur dediler, uyumadı, 3 ay geçsin uyur dediler, uyumadı, ek gıdaya geçince karnı doyar uyur dediler, yine uyumadı. Vardı bir tuhaflık dişleri çıksın uyur ağrısı vardır simdi dediler, e yine uyumadı :))) ben simdi gülüyorum ama o kadar zor günler geçirdik ki anlatamam. Yedi aylık oldu tracy hogg'un şşşpat yöntemiyle uyutmayı başardık. Tam uyuyor ediyor derken, hooop bir ateşli hastalık ve yine uykusuz sallamalı gecelere devam ettik. Yaşına girince uyurlar başladı bu sefer ve yine uyumadı. Yurt dışındaydık, tecrübesizdik, Türkiye'ye dönünce ayrı oda yaparız, alışır uyur diye kendimizi avutuyorduk. Böyle böyle Ali'miz 20 aylık olmuştu. Artık Türkiye'deyiz. Ali'nin kendine ait odası, yatağı, uyuması gereken herşey var. Fakat hala geceleri 6-7 kez kalktığı oluyordu. Bebekveuyku'yu arkadaşım sayesinde tanıdım. Blog yazılarını okumaya, videolarını izlemeye başladım ve Sinem hanımı aradık. Çok şükür iyi ki tanımışız onu, hayatımız değişti.

Bu işte kararlı olmak çok önemli. Eğer kararlı olursanız, ve Sinem hanımın dediklerini HARFİYEN yaparsanız bebeğiniz hemen bu yeni duruma alışacaktır. Sadece ilk gün biraz zor oluyor. Ama işin her zaman sonunu düşünün, sonunda bebeğinizin uykuyu çook Seveceğini ve kendisi uyuyacağını düşündükçe daha kolay geçecek süre. Bir de bakmışsınız mezun oluyorsunuz, benim için en anlamlı mezuniyetlerden birisi bu ilk gece Ali Sakinleşip uyuduktan sonra bütün gece hiç uyanmadı, bu sefer de ben uyuyamadım acaba uyuyor mu, uyandı da ben mi duymadım diye kalkıp kalkıp ona baktım :) Çok şükür Allah'a, maşallah simdi Ali kendisi uykuya dalıyor ve bütün gece hiç uyanmıyor biz bu duruma hala inanamıyoruz. Artık sabahları ve gün içinde daha mutlu bir Ali var. Siz de bebeğimiz uyur mu diye hiç düşünmeyin. Ali bile uyumayı öğrendiyse her çocuk öğrenir. Unutmayalım ki biz bu işi Sinem hanımın tatlı dili, sorduğumuz tüm sorulara bıkmadan cevap vermesi ve kararlılığımız sayesinde başardık 😄 Tüm annelere, babalara ve bebeklerine booool uykular diliyoruz, sevgiler...

Hümeyra, İstanbul

Arden Gül (9 Aylık)

İNATÇI BEBEKLERDE UYUR…

Bu yazı inatçı bebekleri olanlara çok iyi gelecek. Arden doğduğundan beri istediği olmayınca tepki veren bir bebekti. İlk 2 ay geceleri 2-3 kez kalkan uykusuyla problemi olmayan bir bebekti ta ki gaz sıkıntısı başlayana kadar. Artık dayanamadığım bir noktada Sinem hanıma 3 aylıkken mail attım 5 aylık olmasını beklememi söyledi ve 6 aylık olduğunda tekrar mail atıp bir türlü cesaret edemedim uyku eğitimi vermeye. Gaz sıkıntısı bitmişti ama onun istediği şekilde yaşamaya başlamıştık ailece. Zaten tepkili bir bebekti katılmalar ağlamalar bitmiyordu tam rahata ermişken bir de uyku eğitimiyle uğraşacak gücüm yoktu açıkçası. Geceleri emzirerek uyutan gündüzleri uyku süresi boyunca ayakta sallayan bir anne olmuştum bunun sonucunda. Artık yatakta beraber yatmaya da başlamıştık ki 9,5 aylık olmuştu bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Daha ne kadar geceleri birçok kez kalkarak emzirip uyutabilirdim ki. Ve bir cesaret başladık Sinem Hanım'la çalışmaya. İlk gece uyudu ve biz eşimle şok olduk çünkü Arden'in uyumayacağına dair kendimizi fena halde şartlamıştık. Ve sonra gündüz uykularına sıra geldi ağlayacaktı biliyordum ama 2-3 gün o kadar ağır geldi ki geceleri süper uyuyan bebek gündüzleri asla uyumuyordu, yatağa oturmuyordu bile ayakta ağlayarak bekliyordu. Anneler için dayanılmaz olan tabi ki bebeklerinin ağlamalarıdır şu kadarını söyleyeyim Arden o kadar çok ağladı ki bu süreçte inadından vazgeçme noktasına kadar geldim. Bu süreçte eşim ve Sinem Hanım çok büyük destek oldu ve devam ettik. Eşim işinden izin aldı beraber atlattık. O yüzden bunu okuyan sevgili ebeveyn bu işin anahtarı gerçekten sabır ve kararlılık. Asla pes etme! Biz Arden'le bunu başardıysak sende inatçı bebeğinle bunu başarabilirsin. Uyuyan bebek mutlu huzurlu bebek demek tabi ki sağlıklı ve uykusunu almış ebeveyn demek. Arden şuan mutlu uyuyor ve uykusunu almış uyanıyor, bütün gece öyle güzel uyuyor ki… İyi ki Sinem Hanım' la çalışmışız birçok şey öğrendik kendisinden tekrardan herşey için çok teşekkürler...

Bengi, Sakarya

ALYA MEMİŞ (8 Aylık)

İyi Geceler Kızım diyerek Uyutmak 😊

Böyle bir şeyi ilk duyduğumuzda hayal bile edemediğimiz, o herkesin söylediği "iyi geceler" deyip odasından çıkıyoruz kendisi uykuya dalıyor cümlesini hiç üzerimize alınmadığımız, eşimle birbirimize bakıp gülüp, bizim kızımız için imkansız dediğimiz bir olaydı, çünkü doğduğu andan itibaren neredeyse uyumayan, her uyuması içinse resmen çılgınca sallanarak son ses hareketli müzikle uyutmaya çalışılan, uyuduğu zaman dahi otomatik beşikle sabaha kadar sallanarak uyuyan "aslında uyumayan" her saat başı kalkıp emzirip tekrar uyuyan bir çocuktan bahsettiğimiz için Ta ki bir gece yine 10-11 kez uyanıp sabaha kadar hiç uyumamış, tükenmiş bitmiş bir haldeyken, Sinem hanımı aramaya karar verdim (böyle bir şeyin olabileceğine inanmayan eşime rağmen, eşimin yanında hopörlörü açıp Sinem Hanımı aradım. Ve Sinem Hanımın daha ilk konuşmamız daki o sıcak tavrı, samimiyeti, açıklayıcı bilgileri ve verdiği güvenle inanarak hemen başlamak istedik. İtiraf etmeliyim ki ilk günler gerçekten zordu. Ama işte bu sihirli söz bizim gücümüz, sabrımız ve desteğimiz oldu; "Bunu Alya için yapıyoruz. Unutmayalım!". Evet şuan da kızım için hayatımda aldığım en doğru karar olduğunu, kendi odasında kendi yatağında yatan "iyi geceler" diyerek odasından çıktığımız, sabaha kadar mışıl mışıl uyuyan, daha mutlu daha huzurlu o gülen gözlerini gördüğümde anladım 😉😍

Bize hayal gibi görünen bu süreçte her an yanımızda ve sabırla destek olan Sinem Hanıma sonsuz teşekkürler 🙏

Birsen Memiş/İstanbul

Ömer TOPBAŞ (5 AYLIK)

ÖMER UYUDUYSA HER BEBEK UYUR

Ve nihayet içime sinerek Ömer’in mezun yazısını yazabilirim artık. Ömer şuan 9.5 aylık eğitimi aldığımızda ise 5 aylıktı. Benim uyku eğitimi araştırmalarım ise daha 35 günlükken başladı çünkü ‘Bebekler gibi uyuyor’ tabiri 6 gün sürdü daha sonraları gaz sancıları başladı ve önce kucakta odasında hafif sallanma evin içinde turlama gecenin 2 sinde arabayla şehir turu derken hiç istemesem de ayakta sallama yetmeyince hamak beşikte sallama diye devam etti üstelik sürekli elektrikli süpürgesi eşliğinde elimizi bıraktığımız anda uyanıyor ağlıyordu bu işin böyle gitmeyeceği aşikardı ama malum kırkı çıksın düzelir 3 ay sonra gazı bitince düzelir derken günler uykusuz yıpranmış stresli bebeğimin tadını çıkaramadan geçerken Ömer in uykusunda hiçbir düzelme olmuyordu.3 Ayın sonunda Sinem Hanıma yazdım ve 5. Ayın sonunda daha doğru bir sonuç alacağımızı yazdı işte Sinem Hanım a tam güven ve tam teslimiyet o an başladı ticari kaygısı olan aman müşteri kaybetmeyim der başlayabilirdi emindim doğru danışmanı bulmuştum mezun yazılarını sanırım ezberlemiştim bekle ki gelsin o 5 ay. Ve nihayet o gün geldi iletişime tekrar geçtim formlar doldurduk odasındaki hamak beşiği kaldıralım dedi hiç tereddüt etmeden kaldırdım Sinem Hanım biraz ağlayabilir direnç gösterebilir dedi ama zaten Ömer her türlü ağlıyordu içim çok rahattı. Uyku öncesi rutinlerimizi yaptık ve ilk eğitim gününe benden daha soğukkanlı olduğu için eşim yönetti Sinem Hanımla sürekli yazıştılar ve 45 dakika sonra Ömer uyumuştu zor muydu evet zor kim dayanabilir ki bebeği ağlarken ama olması gereken onun gelişimi için en iyisi buydu sabretmemiz gerekiyordu ben kendi başına uyuduğunu gördüm ya daha motive oldum ertesi günler ben yönettim kah çok kısa sürede uyudu kah uyumadı ama geceleri uyuyordu günlerimiz düzene girmişti uyku saatleri rutinler her şey eksiksiz ilerliyordu sabır acıdır, meyvesi tatlıdır derler ya bu eğitimde aynen böyle hele 3. Hafta da odasına bırakıp çıktığımda çok ağlarsa diye kendimi balkona attım eşime hep mesaj attım çok ağlıyor mu diye yok diyordu Allah Allah dedim hiç çıtını çıkarmadan mı uyumuştu bizim Ömer ? Eğer Sinem Hanım eve gelip Ömer i yatırıp odadan çıksaydı kesin çocuğa ilaç verdi derdim böyle böyle güzel günlerimiz 2 ay sürdü sonra il dışına anneannesine gittik e biraz düzen bozuldu anneanne dede ağlamaya dayanır mı baskılar sonucunda Ömer emzirirken uyuyor yatağına öyle koyuyordum uyanmıyordu da e böyle gitsin madem dedim böyle böyle alıştı gece uyanmaları daha çok arttı diştendir dedik sabrettik gündüz bir şey yemiyor gece besleniyordu ve yine kolumda 45 dakika uyuyup yatağa koyunca ağlamaya başlayan Ömer Bey o akşam sabrımı tüketince sağ olsun Sinem Hanımla iletişime geçtim aylar sonra yine bana yardımcı oldu temelinde uyumayı bilen bebeğiniz var kararlı olun başaracaksınız dedi aynen dediği gibide oldu ilk akşam ağladı ama sonrası hemen o özlediğimiz düzenine geri döndü eskisi gibi ağlamak yok gece uyanmak yok uykusunu alan mutlu Ömer var. Biliyorum bu yazıları uykusuzluktan yorulmuş bitmiş tükenmiş güzel anne sen okuyorsun Sinem Hanım ‘ a Kendine ve bebeğine güven Ömer uyuduysa senin bebeğin de uyur. Ve hiç zaman kaybetme. Ve canım Sinem Hanım size ne desem az kalır iyi ki varsınız her şey için çok teşekkür ederim .

Büşra-Muhammet BURSA

POYRAZ ALİ SOYUGÜZEL (9 AYLIK)
KEŞKE DAHA ÖNCE EĞİTİM ALSAYDIK…


Benim oğlum 13 aylık şuan. Biz bu eğitime başladığımızda 9 aylıktı. şuan diyorum ki neden 9 günlükken almamışım. Poyraz Ali'yi ben ayakta sallamaya, emerek uyumaya bağımlı hale getirdim. Ve zaman geçtikçe iyice dayanılmaz hale gelmeye başladı. Şöyle söyleyeyim deliksiz 4 saat uyuduğumda (nadir olarak) oo baya uyudum diye seviniyordum. Poyraz'ın bir uyku düzeni yoktu. ne zaman huysuzlanırsa yatırıyordum ne zaman isterse de uyanıyordu. Gece uykusuna da genellikle ne kadar geç yatarsa o kadar iyidir mantığıyla benim yatmama yakın bir zamana denk getiriyordum. çünkü ilk yattığı zaman uzun süre uyuyordu yani maksimum 4 saat sonra saat başı uyanmaya başlıyordu. Sabah perişan uykusuz ben olarak kalkıyordum. Hal böle olunca ne bebeğime ne eşime ne kendime verimli olamıyordum. Neler denedim. Acaba aç mı, sütüm mü yetmiyor yok şöyle yedireyim yatırıyım yok rahatlatıcı müzik dinletip yatırıyım. Yok olmuyordu yine saat başı uyanmalar, huysuzluklar. Bu duruma biri son vermeliydi ve durumu Sinem Hanım el koydu. Öncelikle gerçekten kararlı olunması lazım. Sadece biraz sabır ki bu süreçte Sinem Hanımın desteği çok yardımcı oldu. Üstümdeki gerginliği atmama. ilk geceden sonra her şey düzene girmişti bile ama o ilk gece evet itiraf edeyim zordu. Karşınızda bir bebek var ağlayan üstüne üstlük sizin bebeğiniz dayanılması gerçekten zordu, ben de ağladım zaten. Şuan bile içim parçalandı ama şunu biliyordum ikimiz için de her şey çok daha iyi olcaktı. Zaten sanki Poyraz bu eğitimi bekliyormuş gibi çok çabuk hayatımız düzene girdi. yemesi bile düzeldi. Ne zaman yemek ne zaman uyku biliyorum. Bebeğimin neyi neden yaptığını artık daha iyi anlıyorum. Şuan hiç bir problemimiz yok. Poyrazla her yerde uyuyabiliyoruz dışarda , başka birinin evinde hiç sıkıntı değil. Benim için önemli noktalardan biri de şuydu; dışarı çıktığımızda poyraz uyuyan bir bebekti zaten o yönde sıkıntım yoktu ama sonrası fena. Uykusu açılan bir bebek ve gözlerinden uyku akan bir anne ama şuan eve geldiğimizde yatağına yatırdığım anda devam ediyor. Süper uyansa bile problem değil çünkü kendi kendine uykuya dalmasını biliyor benim oğlum, şuan o kadar huzurluyuz ki uykusunu aldığı için mutlu bir bebek, uykusunu aldığı için mutlu bir anne, bizim güler yüzümüzle mutlu olan bir baba:) bu süreçte sabırlı ve tatlı dilli olduğunuz için ayrıca çok teşekkür ederim Sinem Hanım.

EVGİLERLE FATMA SOYUGÜZEL, BURSA

ELİF NAZ SAY (7,5 AYLIK)
HAYALDİ GERÇEK OLDU


Bende kızımın mezun yazısını yazdığıma hala inanamıyorum. Sinem hanıma acaba uyumayan bebekleri uyutabilmenin bir yolu var mıdır? diye umutsuzca internette gezinirken rastladım. Hemen tüm mezun yazılarını heyecan ve şaşkınlıkla okuyarak, kendisini sosyal medya hesaplarından takip etmeye başladım. Her yeni mezun yazısı bana umut oluyordu. Kızım Elifnaz doğduğu günden beri uyumayan, uyku düzeni olmayan bir bebekti yeni doğan zamanlarında bile uyuduğunu hatırlamıyorum. Aslında sinem hanıma ilk rastladığımda bizde uyku eğitimi vermeliyiz demiş, her anne gibi gaz dönemi geçsin uyur, katı gıdaya geçsin uyur, büyüsün uyur diye hep umutla aylarca bekledim. Uyku problemimiz hiç bitmeyerek her geçen gün daha da kötüye gitti. Elifnaz, gündüzleri sadece memede uyurdu ki şimdi anlıyorum o uyumak değilmiş, akşamları ise saatlerce uykuya dalabilmesi için emzirirdim en iyi ihtimal 1 saat olurdu. Tabi sabaha kadar deliksiz uyku nerde sık sık uyanırdı. Her günümüz bu şekilde geçerek artık dayanılmaz bir hal almıştı, en çokta etraftan bu çocuğu sen alıştırdın memede uyutmaya, demek ki Elifnaz uyumayı sevmeyen bir bebek, sende sürekli çocuğu uyutmaya çalışıyorsun laflarını duymak iyice sinirlerimi bozmaya başlamıştı. Sonuçta ortada mutsuz anne, mutsuz bebek vardı. Eşimi ve ailemi nihayet kızım 8,5 aylık olduğunda ikna ederek Sinem hanıma mail attım kendisi hemen dönüş yaptı ve telefon görüşmelerimiz sonunda nasıl bir yol izleyeceğimizi anlattı, yolladığı formları doldurarak bir planlama yaptık. Her anne gibi bir yanım bu eğitimi çok isterken, bir yanım ise yanlış bir şey yapmaktan çok tedirgindi. Ama çıktığımız bu yolun onun iyiliği için olduğunu aklıma getirerek kendimi ve eşimi rahatlatmaya çalıştım, çünkü eğitim Elifnaz’ın uyuması için tek çareydi ya mezun olup uyuyacaktık ya da artık uykusuz gündüz ve gecelere kader deyip katlanacaktık. Sonunda büyük gün geldi iyi uyuduğu gündüzün akşamı başladık eğitime, Sinem hanım sağ olsun her şeyin güzel olacağını sadece sabırlı olmamız gerektiğini hep yineledi. İlk gün zordu, bizim içinde bebeğim için de ağladı, Sinem hanımın dediği gibi alışkanlığından vazgeçip yeni bir düzenle karşılaştığı için tepki verecekti bunu bekliyorduk ve sabrettik. O gece ve diğer geceler şükürler olsun artık sabaha kadar uyuyan bir kızımız var. Biz bu eğitim sürecinde kararlı ve sabırlı davranarak Sinem hanımında desteğiyle akşamları erken yatan, gece boyu uyuyan, gündüzleri de ayına uygun sürelerde uyuyan mutlu, huzurlu bir bebeğe kavuşmuş olduk. En önemlisi de bebeğimin mutlu olması mutlu diyorum, çünkü kızım bu uykulara kavuşmadan önce mızmız huzursuz, huysuz bir bebekti. Son olarak diyebileceğim uyuyan bebek hayal değilmiş, ailecek çok doğru bir karar verdiğimizi her geçen gün daha iyi anlıyor ve Sinem hanıma sonsuz teşekkür ediyoruz.

Şeyma,ANKARA

BATU YURDAKUL (7,5 AYLIK)

Bebeğimi 41. haftada sezeryanla doğurdum. İlk günün ardından meme reddi yaşayan, loğusalığı sonuna kadar yaşayan bir anneyim. Çabalarım sonucu ve bir emzirme danışmanından aldığım destekle oğlum 50. gün emmeye başladı. Emzirebilmenin mutluluğu ile akşamları her acıktığını düşündüğüm anda besleyip hafif sallayarak uyutuyordum. Büyüdükçe hafif sallamalar kucakta uzun sallanmalara, 40 dakika boyunca koridorda tur atmalara, başını döndürürcesine hoplatmalara kadar gitti. Ayakta kesinlikle sallamam diyen eşim en son ayakta nasıl sallanıyordu demeye başladı J tabii uykusuzluktan tartışmalar da kendini gösteriyordu. Ben az önce emzirdim sen salla, ben az önce gezdirdim sıra sende vb.. 8. ayda artık yarım saatte bir kalkan ve başta memeyi reddeden çocuk meme olmadan uykuya geçemez olunca uyku eğitimi almaya karar verdik ve Sinem hanıma ulaştık.

Ağlamalara hazırlıklıydım ya da ben öyle sanıyordum. Kolay olmadı ama eğitimi bir an olsun bile bırakmayı düşünmedik. (Sonunda ışık var, mutluluk var sen de diren anne) Eğitime başladığımız ilk gün çok tepki verdi bebeğim, ilk hafta 20 – 30 dakika içerisinde uyumaya başladı. İkinci hafta daha fazla tepki verdi ve ağlamalar arttı. Sinem hanım artık Batu sizi odada istemiyor çıkın lütfen dedi ve emzirip iyi geceler dileyip çıktık.. Evet direnmedi, yatakta döndü, uyku arkadaşı ile oynadı ve uyudu.. Meğer bebeğim artık size ihtiyacım yok diyormuş. Şu an kendi kendine uyumasını bilen ve uyandığında gülücükler saçan bir oğlumuz var. Mezun olduk ama ben takibi hiç bırakmadım hala her canlı yayını izlemeye çalışıyorum, belki bir şey daha öğrenirim diye

Oya Yurdakul, İSTANBUL

BADE-BERRAK AKIN (14 AYLIK)
İKİZLER İLE UYKU ☺


İkiz bebeklerimi kendim büyütmeye başkoymuştum . Ne de olsa önümde ikiz kardeşlerimi ve beni tek başına büyüten annem gibi bir örnek vardı...önceleri doktorumuzun önerisi üzerine 4-5 aylıkken uyku eğitimi vermeye çalıştım gerek internetten gerek kulaktan dolma bilgilerle denedim. Berrak da başarılı olmuşken Bade’nin beni zorlamadı üzerine "Bade de meme emerken uyusa be olur" diyerek kaçamak hareketlerle uyku eğitimi dönemimizi kapatmıştık. Zaten annemin zamanında ikiz kız kardeşlerimi çok ağlatarak bu eğitimi vermesinden ötürü bir parça da sisteme tepkiliydim. Halbuki sonraları , o zamanlar annemin bu eğitimi tek başına hiçbir bilgisi olmadan yapışına da hayran olmadım değil...İlk başlarda sakin ve hareketsiz uyuyan kuzucuklar bir süre sonra hareketli ve gece uyananır kuzucuklara bıraktı...eşimle her gün bir şey denemeye başladık. Sürekli yatağa eğilip kalkmaktan ciddi bel ağrısı çekiyordum. Sonra sallamadan uyuyamaz oldular. Sallama da bel ve bacak ağrılarımı tetikliyor birde üzerine uykusuzluk beni inanılmaz sinirli bir hale sokuyordu. 1 yaş civarı hareket yetenekleri hızla değişen minik yavrularımı uyutmak için sallamak yetmiyor sallamak için ayağımdan kaçıp gitmesini engellemem gerekiyordu .eşimle evin içinde yapmadığımız oda yer yatağı kalmamıştı...en son kendi yatak odamız bile değil misafir odasına kurduğumuz bir yer yatağında 4 kişi yatıyorduk. Bebekler sürekli hareket ediyor , kafalarını çarpıyor istediklerinde yataktan emekleyip yürüyüp gidiyorlardı....bazen uyutmak 1 saatimi alırken , toplam uyudukları süre 45dakikayı geçmiyordu....elle tutulur tek şey bebeklerin en geç 20:30 da uyumaya alışkın olması idi...1 yaş sonrası o durum da 22:00 23:00 lere kadar ilerlemişti. Şimdi ki halimi düşününce o zamanlar ki halimi acıyarak anımsıyorum.. doktorumuz ile durumu değerlendirirken biberon u acilen bırakmamızı istedi ve durum devam ederse hepimizin ruhsal ve fiziksel sağlığı için uyku danışmanıyla çalışmamızı rica etti...ve Sinem hanımı telefonunu verdi bizlere. Sinem hanımı ararken bir an bile başarısız olacağımızı düşünmedim. Sadece yorgun vücudumun ve psikolojimin buna dayanıp dayanmayacağını test ettim...eşimle görüştüm sinem hanımın bize attığı maili ona da okuttum ...ona kurallarımızın katı olduğunu ama sonucun bizim için mucizevi olabileceğini anlattım. O da bu süreç de bana destek verdi. Bizim için bu süreç bir bilgisayar oyunuydu ilerlediğimizi hissettiğimde çok daha keyifli olmaya başlamıştı. Sinem hanım her an destekçimizdi. Biz beraber bir süreç geçirmiyorduk bence bize bundan sonraki süreç de yapacaklarımızı öğretiyordu . 21 gün sonunda mezun olduk. Artık Bade ve Berrak ı yataklarına koyup çıkıyordum ...çocuklarım gece kesintisiz 12 saat gündüz ise 2 adet 1-1,5 saatlik uyku uyuyorlardı. Daha eğitim bitmeden iştahlarındaki artış dikkatimi çekmişti. Dışarıya olan ilgileri artmıştı, gelişimleri harikaydı. Çocuklarımla kaliteli vakit geçiriyordum. Bende tekrar uyumayı öğreniyordum resmen...bir süre sonra rüya bile görmeye başladım. Eşimle sanki çocuğumuz yokken ki gibi vakit geçiriyorduk. Akşam 18:30 dan sonrası bize aitti artık. Bir süre sonra fazla uyumalarından dolayı onları özlemeye başlamıştık. "sabah olsa da uyansalar "diyorduk. Mezun olduğumuzda kafamda sorular vardı bunları sinem hanınla ile de paylaştım...Ananemizde nasıl kalacaktık? Tatil de ne olacaktı gibi? Hepsi yine bize verdiği bilgiler doğrultusunda olmadı gerektiği gibi sonuçlandı... eşimle hergün bebeklerimiz ve kendimiz için ne kadar iyi birşey yaptığımızı düşünüp mutlu oluyoruz . Arada bir de sinem hanıma güzel uyuyan bebek mesajları gönderiyoruz hala bloglarını takip ediyoruz. Bizim gibi ailelere şiddetle tavsiye ediyoruz 😍🙏🏻

Başak, Antalya

Mina ARSLAN (5 aylık)
UYUTMAK VE UYUMAK ÇOK GÜZEL… SONSUZ TEŞEKKÜRLER…


Mina 3,5 aylıktı Sinem Hanım’ a çaresizce mail attığımda.. Hemen cevap verdiğini gördüğümde çok heyecanlanmıştım ve mailin içeriğini gördüğümde güven hissi işte o noktada başladı. Sinem Hanım Bana eğitime başlamak için Mina’ nın 5 aylık olmasını beklememiz gerektiğini söyledi.. Kendi kendime dedim ki, tek amacı maddi kazanç olan birisi olsaydı bu şekilde davranmaz, danışmanlık isteyen kişiye eğitimi verir ve siz doğru uygulayamadınız der, sözleşme doğrultusunda çıkardı işin içinden J Çok hoşuma gitmişti doğru zamanda doğru uygulama önemli dediğinde.. Mina 5 aylık olur olmaz yine ulaştım Sinem Hanım’ a. Sürecimizin başlaması için Mina’ nın güzel gündüz uykusu alması gerekiyordu ve bu sebeple ancak 1 hafta sonra başlayabildik.. eğitime başlayamadığımız bu süre içinde bile irtibatı hiç koparmadık ve hep destek tam destekti Sinem Hanım.. Bu kadar yoğunlukta seminerler, tv programları, makale yazıları, internetten canlı yayınlar yani dolu dolu gününü geçiren biri hem çocuğuna hem işine hem diğer danışanlarına ve bana nasıl vakit ayıracaktı? üstelik sadece telefonla bu eğitimi nasıl başaracaktık gibi sorular kafamda çok dolandı ama inanın mucize gibi gözükse de Sinem Hanım gerçek bir planıma uzmanı O yumuşacık rahatlatıcı sesiyle herkese her zaman yetişiyor.. belki en yakın arkadaşınız bile bir sorununuz olduğunu yazdığınızda Sinem Hanım kadar kısa sürede mesajınızı görüp cevaplayamaz. Evet tabi ki mesleği bu diye düşünülebiliir ama ben daha fazlasından bahsetmeye çalışıyorum.. Sinem Hanım bunları iş olarak görüp yapmıyor gerçekten kalpten yardım etmek istiyor ve doğru bilgi ve tecrübeleriyle %100 başarıya ulaşıyor.. 2 Hafta geçtiğinde diğer tüm annelerin melekleri gibi bizim Mina’mız da gece 1 de sallanarak yada kucağımda uyuma alışkanlığını bırakmış odasında mışıl mışıl uyuma mucizesine kavuşmuştu.. İlk zamanlarda düzen oturtmaya çalıştığımızda gece çok geç saate bile yardımını esirgemedi.. Sinem Hanım zaten yaptığı canlı yayınlarda ve seminerlerde hiç para kaygısı taşımadan danışmanlık alırsanız bu bilgileri paylaşırım derdine girmeden bu 2 haftalık sürecin parça parça içeriğini anlatıyor ama ben bu sürecin mucize değil gerçek olduğunu diğer annelerimizin de yaptığı gibi bir kez daha vurgulamak istedim. Uyku probleminiz varsa 1 dakika bile düşünmeden, içinizdeki olur mu kuşkusuna yer vermeden başlayın eğitime.. Çünkü günlük rutini oluşturabilmenin ve doğru uyku eğitiminin çocuğun gelişimi için önemli olduğunu, bu sayede bireylerin kendilerine ayırabileceği zamanı yaratabilmesinin çocukları ile daha kaliteli birliktelik geçirmesinde önemli rol oynadığını unutmayın..

ERBİL, İZMİR

EYMEN ÖZTÜRK(11Aylık)
ALMANYA’DAN SEVGİLER…

Eymen’ in 6. Ayına kadar uyku düzeni çok güzeldi, bu durum izine gidip gelene kadar tamamen değişti. Eymen şartlar gereği Anne-baba yatağında bizimle yatmak zorundaydı ve buna çok çabuk alıştı. Emzirdiğim için bunu da fırsat bilip çok iyi kullandı ve tiryakisi gibi bırakmadı. Artık sadece emerek uyuyordu, yanından kalkınca uyanıyordu, geceleri 20-30dakika arkalıklı sürekli uyanıp tekrar emerek uykuya dalıyordu ve nu artık kâbus gibi bir duruma gelmişti. 8 ay boyunca uyku diye bir şey yoktu artık. Gergindim, düzenimiz alt üst olmuştu, hiçbir şey yapamıyordum, Eymen gündüzleride uyumuyordu sürekli ''acaba uyanınca yatağımdan düşer mi?'' korkusu vardı, yani o uyurken bile sürekli aklım gözüm ondaydı. Yemek düzeni diye bir şey kalmamıştı. Bu duruma o kadar alışmıştım ki artık bana normal geliyordu ve bu şekil olması gerekiyor diye düşünüyordum. Veeeee tesadüfen Sinem hanıma rastladım, tam enerjimin artık son noktasına geldiğim zaman. O kadar doğru bir zamana denk gelmiş! Biz Almanya’da yaşıyoruz bu uyku eğitim konusunu çok düşündük acaba bir işe yarayacak mı? Acaba başka bir sorun mu var? Türkiye’den Almanya’ya nasıl olacak sadece telefon iletişimiyle? Ne olursa olsun artık deneyeceğiz dedik. Sinem hanım o kadar sabırlı o kadar iyi o kadar başarılı ki ilk telefon görüşmemizde bile içime su serpmişti be eğitime başlamak için sabırsızlanıyordum. İlk 2-3 gün hemen etkisini göstermeye başlamıştı, Eymen meğer dünden hazırmış. 3 buçuk hafta sonra Eymen artık deliksiz uyumaya başladı akşam 8 oldu mu bir daha sabah 7-8 gibi uyanıyoruz ve bunu tek başımıza artık ağlamadan başarıyoruz. Artık uyuyoruz öğle uykularımız düzenli bu vesileyle yemek düzenimiz bile değişti her şeyimiz düzenli Ben artık kilo almaya başladım. Ben her şeyi çok büyütüp stres yapmışım. Bu uyku eğitim süresinde aslında Eymen’i bu duruma benim getirdiğime inandım. İlk doğduğu günden bu yana göğsümde uyuturken içim eriyordu onun nefesini hissederek uyumak bana huzur veriyordu hele emzirmek beni çok mutlu ve rahatlatıyordu bu hisler biraz daha ağır olunca engel olamamışım. Şimdi Eymen mutlu Anne Baba mutlu ve huzurlu. Gerçekten bunu profesyonel ve uzman olan biriyle doğru adımlarla yapmak gerekiyormuş. Sinem hanıma her şey için çok teşekkür ediyoruz❤ Iyi ki varsınız ıyi ki sizinle tanışmışız çok şey öğrendik her konuda çok daha tecrübe edindik bitek uyku eğitimi değil ne söylesek az:)

Selamlar Eymen ve Anne Babası, Almanya

ARİYA DELAL ÇELİK ( 5 AYLIK)
MEĞER ARİYA DELAL UYKUCUYMUŞ

Merhaba, kızım doğduğu gün itibariyle neredeyse 24 saat ağlayan bir bebekti. Eşimin doktor olmasına, lojmanda oturuyor ve tüm komşularımızın kızımı ayrıntılı muayene etmesine rağmen bulunamayan alerjisi yüzünden maalesef sallayarak sakinleştiği için sallıyorduk. Eşimle dönüşümlü olarak kızımızı sallıyor ve bu sürede elimizde telefon ne yapabiliriz diye araştırıyorduk. Kızım 45 günlükken eşim internetten bebekveuyku.com sitesini bulmuştu ve mezun yazılarını her gün okuyordu. Sinem Hanıma hemen mail atmıştım sağolsun Sinem Hanım hemen dönüş yaparak uyku eğitimi için 5. ayının dolmasını beklemenizi söylemişti. Biz 5 ay dolmasını beklemeye başlamış, bu sürede kızımın alerji ve laktoz intoleransi sorununu çözmüştük. Ariya Delal sakinleşmişti ama sallanarak uyuma alışkanlık olarak kalmıştı.6. ayı dolunca Sinem Hanımı aramaya karar vermiştim ama aklımda o kadar çok soru vardı ki ayrıca her anne gibi bende ya çok ağlarsa ona zarar verir miyim diye düşünüyordum, bu şekilde 3 gün geçirdim. O 3 gün eşim eve neredeyse hiç gelmedi ameliyatları, hastaları, mesaisi çok yoğundu. 3 gün boyunca 1 saatlik uykularla artık hiç verimli olamayan mutsuz bir anne, gergin ve sürekli ağlayan bir insan olmuştum. Sabah olunca Sinem Hanımı aklımdaki karmaşık duygularla aramıştım ama daha telefonu kapatmadan bütün kafamdaki sorular cevaplanmış, içimdeki o huzursuzluk kaybolmuştu. Sinem hanimin ses tonu, konuşması, söyledikleri ile hiç beklemeden o aksam eğitime başlamak istediğimi söylemiştim. Açıkçası eşim kızımın uyumayacağını uykuyu hiç sevmediğini düşünüyordu ama denemeye değer demişti O aksama kadar kolları yarım kundak ve sallanarak uyuyan kızım sabaha kadar mışıl mışıl uyumuştu. Heyecandan ben ve eşim uyuyamamıştık. Doğrusunu söylemek gerekirse eğitim bazı zamanlarda bizi de zorluyordu işte bu evrede Sinem Hanım o güzel sesi ve tavrıyla hemen yanımızda bize destek oluyordu. Mesaj, mail ve aramalara maksimum 30 dakika içinde dönerek mutlaka çözüm buluyordu. Bende tüm mezun yazılarını okuyup çoğunu ezberlemiştim. Bir gün benim kızımda uyur mu bizde kendimize zaman ayırabilir miyiz diye çok hayal etmiştik. Resmen Sinem Hanım sayesinde hayaldi gerçek oldu Kızımı artık yatağına bırakıyoruz ve kendi kendine uyuyor, gece uyansa bile tekrar uykuya dalabiliyor. Eşim ve ben sürekli gezen kişilerdik kızım doğunca ve sürekli sallanınca buna uzun sure ara vereceğimizi düşünmüştük fakat uyku eğitimi sayesinde her an atlayıp bir yerlere gidebiliyoruz İyi ki yolumuz Sinem Hanımla kesişmiş, onun sayesinde ailece daha huzurluyuz. Biz ebeveyn olarak uykumuzu alıp dinlenebildiğimiz için çok verimliyiz, kızımda uykusunu aldığı için mutlu ve gerçekten kaliteli zaman geçirebiliyoruz. Sizi çok seviyoruz Sinem Hanım 💖

Özlem-Fuat Çelik, Şırnak

ARYA TEKEREK(7 AYLIK)
AMERİKA’DA UYKUCU BİR ARYA VAR☺


Arya ilk doğduğu günden beri gazlı bir bebek oldu. İlk üç ay anne ve babamın yanımda olması ve genel anlamda bebeklerin uykucu olmaları sebebiyle bir sıkıntı yaşamadım ancak 4. aydan itibaren düzenimiz bozulmaya başlamıştı. Arya 4,5 aylıkken; çok duyduğum, bir yerlerden okuduğum ama olurmu öyle şey dediğim uyku eğitimini ciddi bir şekilde araştırmaya başlamıştım ve İnstagramdan Sinem Hanımı takip etmeye başladım. Tamda o dönemde Arya burun tıkanıklığı ve gazla mücadele ediyordu. Bu yüzdende geceleri yanıma yatırmaya başlamıştım. Gündüzleri de kundaklayıp kucağımda sallıyordum.. Sallamak o kadar yorucu olmaya başladı ki dayanılmaz boyun ve kol ağrıları çekmeye başlamıştım. Hiç dinlenemediğim için bir tık daha ileri gidip memede uyutmaya başladım. Başlangıçta iyi geldi düzelir gibi oldu ama giti gide uyku süresi azalıyor, gündüzleri de memesiz uyuyamaz olmuştu. Bense Amerika da tek başına,6 yaşında bir kızı daha olan ,küçük bebeği sürekli kucakta taşımaktan kronik boyun ağrıları çeken, uykusuz, sinirli bir anne olmaya başlamıştım. Sabaha kadar uyumadığım bir gün Sinem Hanımla irtibata geçtim, Kendisi o tatlı ve insana güven veren sesiyle bizi çok güzel karşıladı. Kafamda bir sürü soru vardı tabi başta saat farkı arada 8 saat fark nasıl haberleşeceğiz diye ama Sinem Hanım o kadar profesyonel ki eğitim süreci boyunca yaptığımız planlar hiç aksamadı ve ben saat farkını hiç hissetmedim. Hatta saat farkını unutup gece yarısı mesaj attığım bile oldu hep anlayışlıydı sağ olsun. Dediğim gibi bu süreç güven işi Sinem Hanıma o kadar güven veren bir insan ki, çokta sabırlı iyi ki onu tanımışım. Arya eğitime başladığında 7.5 aylıktı çok kusuyor kilo alamıyordu. Eğitim sürecinde uykuların düzene girmesiyle hemen kilo aldı, kusmalar durdu, boyu uzadı ve 2 diş çıkardı bunlar 2 hafta içinde oldu Uysun da büyüsün boşuna dememiş atalarımız. Şuan mezunuz ve bu öyle bir süreç ki her gün size yeni bir deneyim kazandırıyor Çocuğunuza her yönde nasıl davranmanız gerektiğini deneyimliyorsunuz. Hayatınız oluşan rutinle daha planlı akıyor. Arya bu ay10 aylık oldu geceleri deliksiz uyuyan, gündüz uykuların da daha düzenli olan bir bebiş. Tabi bende dinlenince, sağlığım yerine gelince daha verimli ve mutlu bir anne oldum.. Her şey için sonsuz teşekkürler Sinem Hanım.

Burcu, Amerika

POYRAZ DENİZ KARA (10 AYLIK)
POYRAZ İLE UYKULAR


Poyraz Deniz doğduğundan beri uyku problemi yaşayan bir bebekti. Eşim denizci ve doğumdan 2 ay sonra sefere çıktı kaldık küçük beyle baş başa biraz kendi evimizde biraz annemlerin yanında derken bir türlü düzen kuramadık. Sadece memede uyuyan en uzun deliksiz gece uykusu 40dakika olan , gündüzleri pusette yada bebek arabasında 20 dakika dan fazla uyumayan sürekli mızmız huzursuz bir 9,5 ay geçirdik ben hayatımın en mutsuz zamanlarını bu dönemde geçirdim sanırım. Gece uykusuz gündüz huzursuz psikolojisi alt üst herkesden kaçan zaman zaman bebeğinden bile kaçmak isteyen birine dönüştüm. Kendimden korkmaya başlamıştım ki Sinem Hanım'ın videolarına tesadüfen rastladım ve hemen iletişime geçtim. Doğru zamanı bulduk ve o sihirli değnek bize de dokundu. Tanrı tarafından resmen bir el geldi dokundu ve tüm kötülükler biranda kayboldu sanki. Poyraz Deniz geceleri deliksiz uyuyan gündüzleri huzurlu, mutlu, uyumlu bir bebeğe dönüştü yemek düzeni bile kendiliğinden oturdu. Sinem Hanım sadece Poyraz Deniz'in uyku düzenini değil ailemizin sağlıklı birlikteliğini de sağladı şimdi Poyraz Deniz mutlu biz daha çok mutluyuz... Tek başıma asla yaşayamayacağım başaramayacağım bu mutluluğu her saniye sorduğum saçma sorulara son derece tahammüllü, endişelerime korkularıma tüm samimiyetiyle cevap veren bizi asla yalnız bırakmayan Sinem Hanım'a ne kadar teşekkür etsem az... İyi ki tanıştık iyi ki yollarımız kesişti...

Merve, İstanbul

DEFNE CİNEK (1 YASINDA)

ANNELER GÜNÜ HEDİYEM UYKU…


Ben ilk çocuğunda uykusuzluk nedir bilmeyen bir anneydim. Böyle büyütünce de her çocuğum öyle olacak sandım. Yanıldım.... Defne doğduğundan itibaren hep huysuz ve mızmız bir çocuktu ee bir de ilgilenebilecek bir çocuğunuz daha olunca huysuzluklar daha zor hale geldi. Dolayısıyla uyusun diye her turlu geleneksel yöntemi uyguladık. Çoğunlukla memede uyuyordu ama memeyi bıraktığı an uyanıyordu. Ayağımızda salladık durduğumuz an uyanıyordu. Ben de önce meme emdirip sonra ayakta sallar hale geldim ki bu çocuğu daha bağımlı hale getirdi. Geceleri memede sabaha kadar uyur oldu. Gündüz işimi gücümü yapamaz geceleri de uyku nedir bilmez ve sırt ağrıları olan bir anne haline geldim. Bir arkadaşımdan uyku eğitimini duymuştum. O zaman Defne 7-8 aylıktı 1 hafta arkadaşımın tavsiyeleriyle uyguladım ama eksik bir şeyler vardı ve sürdüremedik. Eskiye geri dönüş yaptık. Sinem hanımı instagramdan takip ediyordum çekilişine katılıp kazandığımı öğrendiğim de işte bu bir işaret mutlu sona ereceğim dedim, inandım:) Sinem hanımla ilk görüşmelerimizi yaptıktan sonra uygulamalara başladık ama bizim inatçı kız çok direndi her pes ediyorum dediğimde Sinem hanımın desteğiyle devam ettim (işte özellikle bu noktalarda danışmanlık çok önemli diye düşünüyorum) çevreme uyku eğitimini anlattığımda çoğunluk tarafından garipsense de ben aksamları rahat rahat işimi yapabilyor üstüne bir de ayağımı uzatıp keyif yapabiliyorsam bu Sinem hanımın başarısıdır. Kendisine bana bu kadar güzel bir hediye verdiği için çok çok teşekkür ediyorum. Son olarak da sunu söylemek istiyorum bebek ağlatılarak mı uyutulur diyenlere gün içinde uykusuzluktan huysuzluk yaptığında daha çok ağlıyordu… kesintisin uykulara , uzun gündüz uykuları sonuna kadar değdi!!!!!


Tuğba, Ordu

Eylül Masal Altunbaş (13 Aylık)


İYİ GECELER BEBEĞİM, TATLI RÜYALAAAR


-Gece gündüz ayırdına varsın uyuyacak (uyumadı)
-Kırkı çıksın uyumaya başlayacak (uyumadı)
-İlk 3 ayı atlatınca tüm düzenini kurmuş oluyorlar, uykuları da düzene girecek göreceksin uyuyacak (uyumadı)
- 6 aylık olduklarında tamamen değişiyorlar mucize gibi, ek gıdaya geçtikten sonra meme için bile uyanmayacak sabaha kadar deliksiz uyuyacak (uyumadı)
- Senin bebeğin biraz memeci ama 9-10 aylık olduğunda iyice hareketlenip yoruluyorlar, işte o zaman göreceksin uyuyacak (uyumadı)
- 1 yaşından sonra yemesi, oynaması, uyuması her şey bilinçli oluyor, kendisi uyumak isteyecek (uyumadı)
Tam 14 ay uykusuz her gece, son 2 ay yorgun ölesiye…
Hamileyken derinlemesine araştırmadığım tek başlık uykuydu belki de, baştan kabullenmiştim bebek doğduktan sonra her anne uykusuz kalır zamanla bebek zaten kendi kendine uyumayı öğrenir, en fazla birkaç ay uykusuz anneler kervanına katılırsın en olmadı senin bebeğin uyumayı birazcık daha geç öğrenir birkaç ay fazladan uykusuz annelerin en önünde flama taşıyan sen olursun. Zaten çocuklar erken kalkar, e iş hayatından alışkınım sabah 6’da da uyansan ona göre düzen kuruyorsun bazen akşamları erkenden uyuyup dinleniyorsun, bebekle de böyle olacak ne var ki?
Kazın ayağı hiç de öyle değilmiş! Eylül Masal doğdu, ilk günler uykusuzluğu en yoğun hissedeceğin zamanlar dediler. Öyle tatlı bir heyecan öylesine güzel kokan bir duygu ki uykusuzluğumun önüne geçti. Hiç de öyle değildi, gözümü kapatmayı bırakın gözümü kırpma süresince bile kızıma bakmadan durmak istemiyordum. Geceleri uyanıyordu, kızım uyanmazsa ben uyandırıyordum aman aç kalmasın diye! İhtiyaçlarını giderip emzirdikten sonra hemen uyuyakalıyordu zaten. Maşallahtı bebeğime, tüm bu süreler dışında uykusuz kalmak benim seçimimdi. Şimdi dönüp baktığımda görüyorum ki uykusuzluk temellerini ben atmışım. Yahu sarılık riskini atlatmış, 40 gününü doldurmuş bebeği ne diye tatlı uykusundan uyandırırsın. Aç olsa, başka bir ihtiyacı olsa zaten uyanmaz mı bu kuzucuk. Ağlayıp benim bir derdim var demez mi? Dermiş ama ben bilmiyordum, hem doğal ebeveynlikti benimki içimden geldiği gönlümün çektiği gibi. Kırkı çıktıktan sonra gündüz öylece otururken kucakta uyuyakalmalar bitiverdi. Sahi kırkı çıkınca daha çok uyuyordu değil mi bebekler? Hem düzen kurmaya da başlıyordu yavaş yavaş! Neden sonra uyandım da yahu bu bebek uyumuyorsa ben uyutmalıyım diye düşünebildim. Emzirdikten sonra yarım kundak yapıp usul usul sallıyordum kollarımda, hafifte poposuna pıt pıt pıt tamam işte ne de güzel uyuyor yavrum. Gece uyandı mı uyuyana kadar emzir, hem zaten ağzı küçücük çenesi hemen yoruluyor doyamadan uyuyakalıyor bari meme ağzında olsun da bir fırt fazla çekse kardır. Oh iyice dalana kadar hem mis gibi de kucağımda sonra yatırırım yatağına. 3 ayı doldurdu yeni doğan dönemimiz de bitti, yavaş yavaş gece emmeleri azalır, biz de daha fazla uyumaya başlarız. Gözü açıldı kızımın gündüz hep bakınmak ayakta durmak istiyor, dünyayı keşfedeceğim diye emme grevine de başladı. E ne yapalım yeter ki doysun aç kalmasın, geceleri uykuluyken biraz daha fazla emiyor ne de olsa. Grev geçene kadar birazcık uykusuz kalsam da olur. Eylül Masal 6 aylık. Büyüme atağının en ağır darbesi iner. Uykusuz her gece seremonileri başlar. Memede uyumuyor. Önceden dizlerime başını koyar otururken usul usul sallanırdık bir bakardım uyumuş, artık onu da istemiyor.
Bölük pörçük uykularla geçen 3 ayın sonu kızım tam 9 aylık. Artık kesinlikle memede dalamıyor, emiyor emiyor gözlerini sıkıyor sonra uyuyamadığı için yan dönüp bizim yatağımıza atıyor kendini. Beşiği bizim yatağın baş ucunda olduğu için önceleri yatağa oturur emzirip uyuttuktan sonra yatağına bırakırdım ama artık uyuyamaz hale geldiği için yatağa yuvarlıyordu kendini. Almıştım aslında kendi kendine uyumayı öğrenmek istediğinin sinyallerini. Ama korkuyordum uyku eğitiminden. Uyuması güç olsa da uyuduğu saatler hep sabitti çünkü, gündüz ve gece uykularının daima bir periyodu ve düzeni vardı. Hem ağlamasından korkuyordum hem de uyku eğitimine kalkıştığımda başarısız olup sabit olan bu saatleri de bozmaktan. Ben bu eğitimi kendi içimde enine boyuna düşünmeye çalışıp duygularımla mantığım arasında sıkışıp kalmaya devam ediyorken kuzucuk döne döne uyumayı öğrendi! Başlarda 40 dakika, sonra 1 saat sonra 1,5-2 saat derken yanında oturma sürem günden güne uzamaya başlamıştı. Sonra bir gece Eylül Masal'ın uyumasını beklerken bende uyuyakalmışım onunla. O gece yalnızca 2 kez uyandı ve doğru düzgün meme bile emmeden hemen uyuyakaldı. Onunla sıcacık uyumak o kadar hoşumuza gitti ki bize sarılarak uyumasından, sabahları uyandığında yüzümüzü okşamasından, sırtını göğsümüze yaslamasından nasıl vazgeçebilirdik? Hem zaten büyüyünce kendi istemeyecekti bizimle uyumayı, o zaman vakit tadını çıkarmak vaktiydi. Bir kaç hafta sonunda bizim yanımızda da bölük pörçük uyumaya başlayana kadar... Derken bebeğim 1 yaşını doldurdu ancak bir anda sihirli değnek deymişçesine kendi kendine uyumayı öğrenemeyeceğinin bilincindeydim, kendimi kandırmaya gerek yoktu şehir efsanelerine ise çoktan kulaklarımı tıkamıştım. Başladım uyku eğitimi metotlarını en başından yeniden araştırmaya, kitaplarımın uyku ile ilgili bölümlerini yeniden okumaya. Her biri 1 yaşından sonra uyku eğitiminin çok daha zor olacağını yazıyordu. Ancak daha zor olan ve gün gibi ortada olan bir şey daha varsa o da uyku problemlerimizin zamanla düzelmesi diye bir şey olmadığıydı. Tevafuk o ki biz eşimle hemfikir iki koldan neyi nasıl yapsak düşüncesindeyken yine uykusuz gecelerimden birinde sabah 3 sularında arkadaşım Serap’ın uyku semineri yazısını gördüm ve bu vesile ile Sinem Hanım ile yollarımız kesişti. Önce odamızı uygun hale getirdik, güzel bir rutin oluşturduk. İlk günlerde karnımda kelebeklerin kanat çırptığına yemin edebilirim. Baş ucunda oturduğumda kollarım bacaklarım mı uyuşmadı, kendimi sıkmaktan omuzlarım mı tutulmadı… Ama kızım tahmin ettiğimden çok daha çabuk uyumayı öğrendi. Kızım ben hariç kimse ile uyumayı kabul etmiyordu, öyle ki gece uyandığında sadece elini tuttuğumda uykuya yeniden dönebiliyordu ve babası bile tutsun istemiyordu. İlk gece babası uyuttuğunda çok şaşırdım benim her zaman uyuttuğum süreden çok daha kısa sürede uyumuş gece uyansa bile babası ile uykuya dönebilmişti. Ertesi gün ve bir sonraki gün gündüz uykularında da sorun yaşamamıştık. Birkaç gün sonra biraz direniş gösterse de, yapamayacağım galiba diye düşünsem de böyle durumlarda Sinem Hanım yönlendirmeleri ve desteği ile hızır gibi yetişiyordu. Tek başımıza kesinlikle böyle iradeli olamazdık. En ama en önemlisi ise bebeğimizin psikolojisi etkileniyor mu diye düşündüğümde, bu noktada çıkmaza girdiğimizde aldığımız destek. Herkes uyku eğitimi verebilir ancak bebeğin ruhunda yaralar açmamak, size olan güven duygusunu sarsmamak ve bu süreçte kendiniz de örselenmemek için mutlaka işi uzmanına danışmalısınız. Şimdilerde rutinimizi gerçekleştirdikten sonra kızımızı yatağına bırakıyor ve çıkıyoruz. Hatta çoğu zaman biz sarılıp iyi geceler dilerken yatağını göstererek sabırsızlanıyor. Her akşam yine aynı şaşkınlığı yaşıyoruz. Meğer kızımız uykuyu seviyormuş. Saatlerce yanında oturup bebeğini uyutmuş bir anne olarak keşke diyorum daha önce yapsaymışız. Bebekler için beslenme ve sevgi kadar uykunun da önemi yadsınamaz.


Gözde, Tekirdağ

Elif Özcan ( 5,5 aylık)
UYUMAK ÇOK GÜZELMİŞ…


Oğlumuzdan sonra, üç kişilik ailemize kızımızın katılacağını öğrendiğimiz gün çok mutlu olmuştuk ve heyecanlı bekleyiş başlamıştı. Eylül ayında kızımıza kavuştuktan sonra biz tekrar annelik ve babalığı, oğlumuz ise abilik duygusunu tatmıştık. Her şey seyrinde gidiyordu. Ta ki kırkımız çıkana kadar. Halk arasındaki kırkınız çıksın düzene girer tabiri bizde ters etki yarattı ve gün geçtikçe düzenimiz bozuldu. Gece uyanmalarımız 2 saatlik periyottan saat başına, sonra da dakikalara inmeye başladı ve sabaha kadar kaç kere uyandığımız sayamaz olduk. Uyanmalarımızın yanında ağlama krizleriyle sakinleşmeyen bir bebek, kucakta hoplatıp zıplatmalarla kolların uyuşması, tam uyudu derken emziğin düşmesiyle feryat figan ağlamalar ve tekrar başa dönmeler... Gece uykusu bu şekilde geçen bir bebeğin gündüz mutlu ve huzurlu olması beklenebilir mi? Tabi ki kocaman bir hayır. Gündüzlerimizde de uyuyamamanın etkisiyle çok huzursuzduk. Artık Elif'e yetemiyordum. Hal böyleyken bu durum beni ve eşimi hatta oğlumuzu bile etkilemeye başlamıştı. Akşam 20:00'de odaya kapanıp Elif'i uyutmaya çabalıyordum ve saatler alıyordu. Bu durumda oğlumla da ilgilenememek beni ve onu rahatsız ediyordu. Elif'i uyutma çabaları içinde bir taraftan da internette uyku hakkında araştırma yapıyordum. İmdadımıza yetişen Sinem Hanımla tanışmak bu şekilde oldu. Ben gün saymaya başlamıştım ama o günün gelip çatmasından da korkmuyor değildim. Ve 5. ayımızı doldurduk. BU süre zarfında eşimi ikna etmeyi de başarmıştım. Son zamanlardaki benim yıpranmış halimi görünce o da istekli olmaya başlamıştı. Sinem Hanımla gerekli hazırlıkları yaparak eğitim sürecimize başladık. Ama ben hala Elif'in uyuyan bir bebek olacağına inanamıyordum. Sinem Hanımın '' Başarısız bebek olmadı ama kararsızlık sonucu başaramayan anne baba oldu.'' sözü hep kulağımdaydı. ''Bebeğiniz hiç mi ağlamadı, gerçekten diğer mezunlar gibi başarılı oldunuz mu?'' diye düşüneceksiniz bu yazıyı okurken bir zamanlar benim de düşündüğüm gibi. Evet başarılı olduk ve biz de bir bebek ve uyku mezunuyuz artık. Ağlamaya gelince, alışagelmiş uyku alışkanlığını (emzik ve sallama) istemesinden kaynaklı tepkisel ağlamalardı. Biz zaten uyuyamadıkça sinirlenip dakikalarca ağlayan bir bebektik. Eğitim süreci, annenin duyguları açısından gerçekten zorlu geçen bir süreç bu yadsınamaz. Ama sonunda hem bebeğin gelişimi için hem de ailenin psikolojisi için olumlu bir gelişme olacağını bilmek motive edici. Uyku meleğimiz Sinem Hanıma sonsuz teşekkürler... Benim güçsüzlüğüme manevi desteğiyle güç kattığı için, Elif'in kendi kendine ve kesintisiz uyuyan bir bebek olacağına bizleri inandırdığı için, uykusuz gecelerimiz bol bol tatlı uykularla doldurduğu için... Çok şükür ki artık uyuyan ve mutlu olan bir bebeğimiz var.

ÖZCAN AİLESİ / Ankara

Yonca Bebek (8 aylık)

KESİNTİSİZ GECE UYKUSUNUN TADI... PAHA BİÇİLEMEZ!

Tam 2,5 ay tereddüt ettim, az değil, tam 2,5 ay... Gece boyunca 5 kere, 6 kere, bazen 8 kere kalktığım her seferde zihnimde Sinem hanıma telefon ediyor, her sabah yeniden vazgeçiyordum.
Vazgeçme nedenlerimden biri, tipik bir Türk anne zihniyetiyle çocuğumu ağlatmaktan çekinmem; bir diğeri, bebeğimin böyle bir sürece adapte olacağına dair şüphelerimin olması; üçüncü ve en önemlisiyse, çevremden sürekli duyduğum “biraz sabır, uyku düzeni zamanla oturacak, çocuk böyle büyür, diş çıkaracak onun için uyumuyor, 1 yaşını geçsin uyuyacak, paranızı boşa harcamayın...” gibi cümlelerdi. Bebekveuyku sitesinde başvuru formunu doldurduğumda bebeğim 5,5 aylıktı ve meme bağımlısıydı; emzirerek uyuttuğum için gece uyanmalarında başka türlü asla uykuya dönmüyor, şiddetle ağlıyordu. Bu duruma çare olarak, onu yatağında uyumaya alıştırdım. Bir süre iyi gitti, sonra yine uyanmalar sıklaştı. Bu duruma çare olarak, okuduğum uyutma yöntemlerinden birini denedim. Bir süre iyi gitti, sonra yine uyanmalar sıklaştı. Bu duruma çare olarak, yatağından almadan biberonla beslemeye başladım. Bir süre iyi gitti, sonra yine uyanmalar sıklaştı. Her yeni yöntem yeni bir çaresizlikle sonuçlanıyordu. Bu süreçte Sinem hanımı tv programlarında görüyordum; en çok aklımda kalan cümlesi “Bebekler nasıl uyutulurlarsa, uyandıklarında da aynı şekilde uykuya dönmek isterler.”di. Aylardır yaşadıklarımızı bu cümle özetliyordu. Kızım, uyandığında destek almadan uykuya dönmeyi beceremiyordu. Eşim de her gece benimle birlikte uyanıyor ve uykusuzluktan ister istemez sinirlerimiz yıpranıyordu. Burada okuduğum mezun yazılarında kendime benzer örnekler göre göre kendimi Sinem hanıma telefon ederken buldum. Kendisiyle bir ay arayla iki kez görüştüm, aklımızdaki tüm soruları sordum, hepsine tatmin edici cevaplar aldım. Kesintisiz gece uykusu vaat etmesi bir yana, sürecin sonunda sonuç elde edemezsek para iadesini de garanti ediyordu. Eğitim başladığında gördüm ki, Sinem hanımın tekniğine yabancı olmasam da, başarı detaylarda gizliydi. Öyle kilit ipuçları verdi ki, bu sayede gecede 7-8 kere uyanan bir aile olarak biz, eğitimin daha birinci haftasını tamamlamadan kesintisiz gece uykusuna kavuştuk. Yonca artık yatağında kendi kendine uyuyor ve arada uyanıp mızırdansa da kendiliğinden tekrar uykuya dönüyor. İlk günlerde kaçınılmaz olan ağlamalarla şu düşünceler sayesinde baş edebildim: “Bebeğimin canı acımıyor, sıkıntılı bir durumda değil, onu yalnız da bırakmıyorum. Yapması gereken şey çok basit, alt tarafı dönüp uyuyacak!” Bu düşünceler, kararlı ve sabırlı olmama yardım etti. Gerçekten de bebeğim, ağlayarak bana istediğini yaptıramayacağını anladığında, döndü ve uyudu :) Bu, önümüzdeki yıllarda başka konularla ilgili olarak, ağlamanın bir çare olmadığını ona öğretmek adına da önemli bir adımdı. Neticede alınan sonuç, hem bu süreci göze almaya, hem de ödenen maddi bedele gerçekten değdi. Benim gibi kararsız annelere, çözümün hiç de uzakta olmadığını yazabiliyor olmak da işin en keyifli tarafı oldu.


İrem, İstanbul

ZEYNEP-ONUR KAPLAN (5 AYLIK) 

İKİZLERDE UYUR

Tüm günüm mezun yazılarını okumakla geçiyordu. Okudukça yazılanlar doğru olabilir mi acaba diye hayal ediyordum. Bu kadar uzun uykuları sağlayabilmek gerçekten imkansızdı sanki. Ama doğruymuş!! Gerçekten hayatımın dönüm noktası Sinem Hanım'la tanışmak oldu. Eğitime başlamaya karar verdiğimizde nelerle mücadele edeceğimden habersizdim. Çok zorlu bir hafta geçirdim. Her gün eğitimi bırakmayı düşündüm. Çünkü ben ikizlerimi en ufacık bir ağlamasında koşup sussun diye hoplatan bir anneydim. İste en büyük yanlışı burada yapmışım haberim yokmuş meğer. Eğitimde onlar ağladıkça ne kadar kötü hissettiğimi anlatamam.. Sinem hanıma binlerce mesaj atıyordum. "Çok ağlıyorlar Sinem hanim bir şeyler yapalım":))Ama Sinem hanim o kadar profosyonelce yaklaştı ki.. benim gibi en ufacık bir ağlamaya dayanamayan bir anneyi idare ettiyse her anneye bebeğini uyutturur. Çünkü ikizlerim her ağladığında telefona sarılmayı bırakamadım:))ve beni her seferinde rahatlatarak bu yola devam etmemi sağladı. İkizlerim doğduğu günden beri gündüz uykusu uyutmayı başaramıyordum. Sürekli birini ayağımda sallarken diğerini kucağımda pışpışlıyordum. Gece ise tam bir kabustu. 15 kez kalkıyordum ve ikizlerim uyuyamadığı için tüm gün çığlık atıyordu. Ben de her çığlıklarında aç olduklarını düşünüp beslemeye çalışıyordum.. Çaresizlikten yüzlerce kez mama hazırlayıp döktüğümü bilirim. Bir bebeğin uykusuzluğa bu kadar sinirlenebileceği aklımın ucundan bile geçmezdi.. Sürekli gazı olduğunu söylediler ve 5. ayım ikizlerime olmayan gazı çıkarmaya çalışmakla gecti, bir gün evde yürürken ayakta uyudum. deyim değil.. gerçekten gözümü açtım ve ayakta uyuyordum.. dedim Sinem hanim bir şeyler ters gidiyor. yardım edin lütfen. Aksam eşim işten geliyordu ve tam 4 saat aralıksız bebek hoplatıyorduk. sırtımın ağrısından duramıyordum. Kurutma makinası sürekli acıktı.. tv yok.. aksam yemeği yok.. 1 saniye oturma yok.. ve en kötüsü gece uykusu yok.. nihayet eğitimin sonuna geldik ve aksamları hala şoktayim. Aksam 7den sonra ne yapacağımı şaşırıyorum.. deliksiz uyku diye bir şey varmış tüm anneler gerçekmiş.. bebeğim uykuyu sevmiyor diye birşey yokmuş. Uyutamayan anne varmış ve uyumayan bebek yokmuş. Benim 24 saat ağlayan ikizlerim uyuduysa herkesin bebeği uyur garanti veriyorum. Yeter ki eğitimi tamamlayın ve kararlı olun. Kararsız olduğunuz an her şey tepetaklak oluyor. 5.5 aylıkken eğitime başladık ve gerçekten çevrem o şekilde bebek mi uyur diye söylendi ve şuan bize hayretle bakıyorlar nasıl olur diye.. 

1 bardak su almaya vaktim yoktu.. Şuan kahve keyfi yapıyorum. Bu yaşadıklarım anlatılmaz yaşanır. Uyku problemi varsa bebeğinizin 2 hafta dayanın eğitime ve sonuç mükemmel ötesi.. 

Sinem Hanım'a sonsuz sabrından ve kibarlığından dolayı teşekkür ediyoruz. 

Yaşasın mutlu ikizlerim ve ailem. Kabus sona erdi!! 

ZEYNEP & GÖKHAN, Amasya

LİYA GÜL(10 AYLIK) 

FRANSA’DAN UYKULAR… 

Liya doğduğunda yaklaşık iki ay uyku sorunumuz yoktu ve emzirerek uyutup yatağına yatırıyordum. Zamanla ne yazık Liya emerek uyumaya alıştı ve yatağına yaptırdığımda da en fazla yarım saat sonra uyanıyordu uykusuz geceler gündüzlerin ne kadar zor olduğunu nasıl bir stres ve sınır harbi içinde olduğumu kelimelerle anlatmama imkan yok. Bu duruma bir çözüm bulmak istedim ve bu süre içinde sürekli araştırdım ve uyku eğitimi ve tabi ki Sinem hanım in bilgilerine ulaştım. Uzun süren araştırma ve tabi ki kendimi hazırlama derken Liya 10 aylık olmuştu ama ben bitmiştim. Eşimin de desteğiyle Sinem hanım a ulaştım ve mucizeler başladı Liya'nin gündüz uykuları uzadı ve gece kesintisiz olarak uyumaya başladı bende bebeğimle kaliteli zaman geçirmenin hazzına ulaştım. Kızımın uykusuyla birlikte öğrenme hızı ve iştahı da arttı (MaşAllah). Sinem hanım' a desteği ve anlayışı için sonsuz teşekkür ediyorum sayenizde daha mutlu kaliteli ve sevgi dolu bir anne kız ilişkimiz oldu. 

Fransa, Tülay

EYLÜL AKGÜN (14 AYLIK) 

Zoru İste, İmkansızı Başar :) 

Biri bana 14 ay sonra tekrardan geceleri deliksiz uyuyabileceksin diyecekti de ben inanacaktım. Kızım Eylül'ün uyku problemi, 3 aylıkken atopik dermatit olmasıyla başladı. Kaşıntıyla birlikte geceleri saat başı uyanıyordu. 10 ay boyunca alerjisi olan gıdalara diyet yaptım ama uykusu hiç düzelmedi. Bunca zaman uyku problemini hep alerjiye bağladım. Meğer Eylül ün uyku eğitimine ihtiyacı varmış da ben anlayamamışım. Doğduğundan beri kızımı her şekilde uyuttum, en son kucağımda gezdirerek uyutuyordum ve ben de ne bel kalmıştı ne de boyun. Artık uykusuzluğa dayanamıyordum hayattan soğumuştum, sürekli huysuz ve karamsardım ve bu durum hem kızımla hem de eşimle olan ilişkimi etkiliyordu. Sinem Hanımla instagramda yaptığı çekiliş sayesinde tanıştım ve çekilişe katıldığımda artık uykusuzluktan ölmüş durumdaydım. Artık şans mı dersiniz yoksa Allah halime mi acıdı çekiliş bana çıktı :) inanın araba ya da ev kazansam bu kadar sevinmezdim :) Şu dünyada sağlıktan ve uykudan değerli bir şey yok :) Sinem Hanımla en kısa sürede eğitimlere başladık. Açıkcası Eylül'ün alerjisinden dolayı uyumacağını düşünüyordum ama kızım beni şaşırttı ve daha ilk geceden 15 dakika içinde sadece toplamda 1 -2 dakika ağladı ve dönüp arkasını uyudu. Ve sadece 4 günde eğitimi tamamladık :) Benim imkansız olarak gördüğümü Sinem Hanımın ilgisi ve desteği sayesinde başardık. Şimdi geceleri mışıl mışıl uyuyan kızım ve artık huzurlu ve mutlu olan anne ve babası var. Anladım ki uyumayan bebek yokmuş, uyku eğitimsiz bebek varmış. İyi ki varsınız Sinem Hanım :) 

Özlem, Diyarbakır

AYAZ EMİR (9 AYLIK) 

MUTLUYUZ ÇÜNKÜ UYUYORUZ 

Bir gün mezun hikayemizi yazmayı sabırsızlıkla bekliyordum o gün geldi çok şükür yazı yazmayı değil de en çok oğlumun uykusu düzeldiği için yazmayı bekliyordum aslında..5 aylık olana kadar düzenimiz çok güzeldi gece bir defa uyanır uyanmazdı oğlum yeni doğduğunda bile fazla yormamıştı beni sadece acıkınca uyanır geri uyurdu tabi gece geç uyuturdum ben erken uyumasın gece uyumaz erken kalkar gibi düşüncelere her annede olduğu gibi bende uydum bunlara hep kucağımda uyutup koyardım yatağa hiç yatağında uyumazdı ve 5 buçuk aylık olunca sünnet yaptırdık ne olduysa ondan sonra oldu hem girip oldu hem diş çıkardı çok zorladı geceleri uyumazdı iki hafta boyunca eşimle uyanır çarşaf arasında sallardık sabaha kadar...ondan sonra neyse dedik iyileşti yine uyumuyor gittikçe daha çok bozuluyor uykusu kaç defa doktora gittik ve boş döndük alerji, reflü, gaz dedik hiçbiri çıkmadı, tabi uykusuzluktan ne yapacağımı bilmeyen ben hep telefon başında araştırırdım nasıl uyur çünkü çok kötü bir duruma geldik uyuduktan 10 dakika sonra uyanırdı saatte 3,4 defa uyanırdı gece toplam 10,15 defa uyanırdı bu inanılmaz ama gerçek sadece yaşayan bilir anlar beni, gündüz uykumuz tamamen gitmişti hiç yoktu , eşimde bende çok yorulmuştuk uykusuzluktan, sonra oğlumu bir gün kontrol için hemşireye götürdüğümüzde fazla kilo almadığını fark ettik ve bize uyku eğitimi önerdi, ondan sonra hemen araştırmaya başladım uyku eğitimi verdim 10 gün boyunca hiç bir işe yaramadı bu arada da Sinem hanımı bebekveuyku sayfasını takip ediyordum hep mezun hikayelerini 

okurdum. Kendim verdiğim eğitim fayda etmeyince Sinem hanımdan danışmanlık almaya başladım ve beraber çalışmaya karar verdim hemen yazdım ve başladık ilk iki günde her şey çok güzel olmaya başladı, çok hatalar yaptığımı fark ettim , Sinem hanım gerçekten çok bilgili ve çok mantıklı şeyler söylüyordu her zaman eğitim boyunca hiç yalnız bırakmadı bizi ne sorduysam hemen cevabını verirdi bu arada dişte çıkardı hastalandı da ama hepsini sinem hanım sayesinde sakince atlattık ve süre sonunda artık Ayaz akşam erkenden, kendi odasında, gece uyanmadan uyuyan ,gündüzde toplam 3 saatlik uyuyan bir bebek, oldu. Kiloda almaya başladı uyuyunca .Bu bizim için çok güzel bir sonuçtu ,geç kaldım keşke daha önce tanısaydım sinem hanımı, buna da çok şükür 3,4 yaşına kadarda sürebilirdi tabi, yani bebeğim yada çocuğum bir gün uyur diye hiç umutlanmayın boş yere çünkü uyumuyor maalesef, uyku bizim elimizde olan bir şey ufak bir eğitimden geçiyor herşey, uyku eğitimi zararlı değil çocuğun uyumaması daha zararlı demi sizce böyle önyargılı olmayın lütfen yoksa uyku eğitimi veremezsiniz geceler boyunca uyuyamazsınız hayattan bir tat alamazsınız mutlu olamazsınız... 

TUGBA GÜL, LONDRA

AYLİN ARARAT (9 Aylık) 

BATTANİYEDE SALLAMAYA SON

Bu yazıyı tüm benim gibi battaniye sorunu yaşayan aileler için yazmak istedim. Çünkü gerçekten çözümü varmış. Dünyalar tatlısı kızım Aylin. Uyku ile arası olmayan prensesimin battaniye dışında uyuması İmkansızdı. Battaniye ile sallanmada bazen 15 dakika bazen bir saati alan uyumama krizleri olabiliyordu. Artık uykusuz ve bitap düştüğüm bir gece bunun bir çaresi olmalı dedim ve internette neler yapabileceğimi araştırmaya başladım. Bir blog yazısında sevgili Sinem Hanım’dan ve bebek ve uyku (http://bebekveuyku.com/) sitesinden bahsediliyordu. Siteye girdim ve açıkçası yazılanlardan çok etkilendim ve Sinem hanıma mesaj gönderdim. Sabah iş yerime geldiğimde Sinem Hanım cevap yazmıştı ve gerçekten çok heyecanlanmıştım. Telefonla görüşmeler yaptık ve Aylin’i analiz edebilmesi için birkaç form doldurmam gerektiğini söyledi. İlk telefon görüşmemizden son görüşmemize kadar “ya başaracağız ya başaracağız” demişti ki gerçekten de öyle oldu. Formları doldurdum, birkaç odasını tanıtır fotoğraflar çektim ve Sinem Hanıma ilettim. Oda düzeni ve yerine getirmemi istediği birkaç işlemden sonra beklenen gün pazartesi akşamı idi. Bu arada her zaman şunu bana söyledi. Aylin’in diş çıkarma dönemiydi ve ateşi vardı. Sağlığı daha önemli önce bu dönemi atlatalım sonra uyku düzenine beraber geçeceğiz demişti. Her şey tamamdı ve pazartesi akşamı Aylin’i yatağa yatırdım. Önceden Sinem Hanım Aylin’in tepki vereceğini, ağlayacağını ve yeni bir düzende uyumak istemeyeceğini söylemişti. Gerçekten de böyle oldu. Aylin ağlamaya başladı ben Sinem Hanımla sürekli irtibattaydım ve neler olduğunu sürekli yazdım ve Sinem Hanım Aylin’in her tepkisine karşı yönlendirdi. Açıkçası ilk gün ve sonraki iki gün biraz zor geçti çok ağladı, kustu, uyumak istemedi, emzikleri attı almak istemedi, direndi yaklaşık ‘bir saat 15 dakika’ sonra pes etti. Battaniyesini çekti ve uyuya kaldı. Ben uyanacağını düşündüm fakat rüya öğününe (bu sevgili Sinem Hanımın tabiri artık benimde çok kullandığım bir kelime) kadar Aylin uyanmadı. İlk dört gün bu şekilde ve yaklaşık 20 günde aynı şekilde Sinem Hanımın güzel tavrı ve yönlendirmeleri ile Aylin tek başına battaniyede sallanmadan uyumaya alıştı. Şaşkınlık ve hayretler içerisindeyim. İnanılmaz bir şeymiş. Aklıma geldikçe mutluluktan ağlıyorum. Demek ki uyuyabiliyormuş. Doğru ve kararlı olduğunuz sürece biz bunu başaracağız demişti Sinem Hanım, inanın ki böyle oldu. Önce karar vermeniz ve kararlı olmanız gerekli. Pes etmek yok. Hemen vakit 

kaybetmeden uygulamaya geçmeniz her şeyi çözecektir. Şimdi geceleri Aylin uyuduktan sonra ne yapsak ki falan oluyoruz. Bir ailenin bebeği olduktan sonra kendine vakit ayırması gibi bir şeyi ben 11 aydır bilmiyormuşum. Farkındaydım ama yapabilecek bir şey yok diyordum. Ama varmış. Kendime ,eşime, aileme zaman ayırdıkça bende ailemde Aylin’de çok mutlu. 

Sevgili Sinem Hanım sizi sayfalarca anlatmak yetmez, güzel ve doğru yönlendirmeleriniz, naif tarzınız, kararlı duruşunuz, sevgi dolu ve sıcacık desteğiniz için ben ve Aylin size çok teşekkür ediyoruz. İyi ki sizi tanımışım ve iyi ki profesyonel desteğinizi almışım. Sevgiler. 

ELVAN ARARAT (Ankara)

ELİS BEKTAŞ(6 Aylık) 

GELSİN UYKULAR 

Bu fotoğrafta bir annenin sabrı, bir bebeğin azmi ve Sinem hanımın tecrübelerinin sonucu vardır. 24 saatlik sancılar sonucu normal doğum yapmanın yorgunluğunu üzerimden atamamışken Elis'in gaz sancıları ile başladı uykusuz gecelerimiz. 40'ı çıksın düzelir dediler. 40'ı çıktı 3 aylık olunca düzelir dediler. Ama düzelmiyordu. O kadar yorgun ve uykusuzdum ki artık gücümü yitirmek üzereydim. Elis ya kucakta ya da emerek uyuyordu. Yatağına yatırdığım anda ağlayarak uyanıyor yeniden kucağa alıyorduk. Beyaz gürültü, ninni, şİ sesleri bile kar etmiyordu. Her gece 5'e kadar ağlayan bir çocuk ve kucakta uyutmaya çalışan Anne-Baba olmuştuk. Öyle ki artık eşimle bir şey paylaşmaz hatta sebepsiz yere tartışmaya başlar olmuştuk. Artık daha ne yapabilirim diye internetten arama yaparken Sinem Hanımın ‘Bebek ve Uyku’ sitesine ulaştım. Okudum, okudum ve okudum... Gerçekten böyle bir şey 

olabilir miydi? Bebeğim kendi kendine uyuyabilir miydi? Hemen bir mail attım. Ara dönemde olduğumuz için 5. Ayı beklememizin daha doğru olacağı yazıyordu. Dünya başıma yıkılmıştı. Her gece ağlıyordum. O zamana kadar nasıl sabredecektim? Onca gün uykusuz geçer miydi? Kararlıydım alacaktım bu eğitimi. Hem de inanmayan bir babaya rağmen. Ya başarısız olup aile hayatımızı yitirecektik ya da başarılı olup ailecek uyuyabilecektik. Gün gelip çatmıştı Sinem Hanımla plan üzerinde konuşup eğitime başladık. Kendimi zorlu sürece hazırlamıştım. Ne kadar zor olursa olsun dayanacaktım. Kızım için bunu yapacaktım. İlk gece 40 dakikada uyudu. Kısa bir süre gibi görünse de kolay geçmedi elbette ama 6 aydır yaşadıklarımı düşündükçe daha ‘da dayanma gücü geliyordu. Ağlamasını duymuyordum. Bir yeri ağrıdığı ya da canı yandığı için değil sadece alışkanlıklarının dışında bir sistem olduğundan ağlıyor. Aslında o ağlama ''Beni al'' ağlaması. O inat ettikçe ben sabrediyordum. Elis uyuyup yanından ayrıldıktan sonra kameradan kontrol ederken ''ha uyandı, uyanacak, ay sanırım şimdi uyanıyor'' derken saatler geçmiş. Baktım uyuyor yatayım bari diyerek yattım ve kızım da bende sabaha kadar deliksiz uyuduk. Sabah uyandığımda mutluluktan içimde kelebekler uçuyordu. Elbette her gün böyle güzel geçmiyordu. Gün geldi 5 dakikada, gün geldi 45 dakikada uyudu. Ama sonunda kendi kendine uyumayı öğrendi. Hatta uykusu geldiğinde gözlerini ovuşturur oldu. Günler günleri kovaladı ve eğitimin sonuna geldik. Artık mezunduk. Uyuyan bir Elis ve dinlenmiş bir anne var artık. Eğitim almak için tereddüt ediyorsanız hiç düşünmeden alın derim. Uyuyan bir bebekten daha mutlusu uyuyan bir annedir herhalde. Ailecek uyuyacak, hayatınız düzene girecek, en önemlisi de kaliteli vakit geçirebileceksiniz. Ben bu eğitimi alırken hiç tereddüt etmemiştim. İyi ki eğitimi almışım ve iyi ki Sinem Hanımı tercih etmişim. Artık uyuyan bir bebeğim, dinlenebilecek zamanım, güzel anılarım ve soğumadan içebildiğim çayım var. Her aradığımda ulaşabildiğim, ne zaman yazsam dönüş alabildiğim ve en önemlisi başarmayı kendine mutluluk edinmiş sesinde umut barındıran Sinem hanım; yardımlarınız, desteğiniz, sabrınız ve emeğiniz için çok teşekkür ederim. 

HANDE,İSTANBUL

TOPRAK'TAN SONRA ARTIK ATLAS TA UYUYOR. 

İlk oğlum Toprak doğduğunda bize çok zorluk çıkarmayan bir bebekti. Ta ki 6. ayından sonra huy değiştirene kadar. Toprağı 6. aydan itibaren kucakta gezdirerek uyutmaya çalışıyorduk. En son salonun ortasında yatak açıp üçümüz beraber yatar halde bulduk kendimizi. Bu son noktaydı tabi. Sinem anımla tanıştıktan sonra 10 aylıkken Toprak’a uyku eğitim verdim. Çok kolay alışmıştı. O gün bugündür kendi yatağında kendi uyuyor. Tabi artık büyüdüğü için rutinlerinin içine masalda eklendi. Masalını dinler iyi geceler anne der ve anne odadan çıkar. Toprak artık 3,5 yaşında. ‘EVET’ gelelim asıl konumuza 11.11.2016 tarihinde Toprak’ ın bir kardeşi oldu. Ne olacak canım dedik 6 ayına gelsin hemen uyku eğitimi veririz. Ne 6 ayı 3. ayda Sinem hanımı rahatsız etmeye başlamıştım bile. Atlas kolik bir bebekti. İkinci çocuğun bu kadar farklı olacağını tahmin edemezdim. 2. haftadan başlayan gaz sancıları ağlama nöbetleri uykusuzluk yorgun anne yorgun baba üç günde bir kendimizi doktorda buluyorduk. Tam arabaya biniyorduk atlas susuyor ve uyuyordu olsun biz yine de götürelim deyip gidiyorduk hastaneye odanın kapısından girdiğimizde doktor e bu çocuk uyuyor ne si var diye sorduğunda vallahi 9 dan beri uyumadı diye yalvarıyordum doktora kendimi inandırmak için. Atlas gündüz maksimum 1-1.5 saat uyuyan bir bebekti. Saat 16.00 ya kadar uykularını uyur gece 12, ye kadar uyuyamadığı için sinirlenir ağlardı. Memede ya da beşiğinde sallanarak uyuyordu. Oh be tam uyudu derken 35 - 40 dakika sonra kalkıyor huysuz bir şekilde ağlamaya başlıyordu. 1 saat yatak odasında onu tekrar uyutmaya çalışıyordum tabi bu sırada abi faktörümüz var o da ilgi bekliyor benimle oyun oynamak istiyordu. Ne yapacağımı şaşırmıştım artık. Stresli bir anne olduğum ve dinlenemediğim için sütüm de az oluyordu mama takviyesi vermişti doktorumuz. 4 ay 10 günlükken gaz sancılarımız azalmaya başladı. Artık kendi gazını çıkarabiliyordu atlas çok mutluyduk evet artık uyuyacak derken yine aynı problemler ağlamayı 

alışkanlık haline getirmişti gündüz uykuları çok az olduğu için sürekli huysuz ağlayan ve kucakta dolaşan bir bebek haline gelmişti. Sinem Hanım ne olur başlayalım artık diyordum. Tamam dedi ve eğitime başladık. Odasını ayırman gerekiyor dedi. Eyvah abiyle aynı odada kalacak zarar verir mi acaba düşüncesi var tabi. Acaba abisini uyandırır mı? Derken hayır dedi Sinem Hanım ikisi de mışıl mışıl uyuyacak. Zaten tecrübeli bir anne olduğum için atlasa eğitim verirken çok zorlanmadım. Küçük olduğu için daha kolay alışır dedi Sinem Hanım. Atlas 6. gününde eğitime cevap verdi. Şu an gece-gündüz uyuyıruzJ Sabaha kadar mışıl mışıl uyuyan iki prensim var benim. 4, 5 ayın acısını çıkarıyoruz biz. Uyuyan huzurlu çocuklar mutlu Anne ve Baba sonuç bu:) Sinem hanıma sonsuz teşekkürler . 

SUNA, İSTANBUL

KEREM DUMAN (7 Aylık) 

Kerem ilk doğduğu andan beri bizi hiç üzmeyen kolay bir bebek oldu. Yalnızca acıktığında ve uykusu geldiğinde ağlayan onun dışında mutlu bir bebekti. Durum böyle güzel giderken 5. Ayımızda her şey tam tersine döndü. Kerem doğru düzgün uyumayan gündüz uyuduğunda yarım saatte uyanan sürekli mızmızlık yapan bir bebek oldu. Geceleri 45 dakikada bir uyanıyor beni çaresiz bırakıyordu. Biliyordum aç değildi, altı da temizdi. İlk başlarda acaba diş mi çıkarıyor diye düşündük. Doktorumuza sorarak yatmadan ağrı kesici içirdim. Ama hiçbir faydasını göremedim. Bir derdi mi var ki diyerek doktora da götürürdük. Doktor teyzemiz çok sağlıklı dedi. Bu sırada önüme gelen her şeyi deniyordum. Uyku çayları, gaz ilaçları, rahatlatıcı masajlar, yatırmadan tok tutsun diye muhallebiler yedirmeler... Hiçbiri fayda etmedi. Artık internetten uyku eğitimini araştırmaya başladım ancak eğitim sırasında karşılaşa bileceklerim beni biraz korkuttu ve bunu bir uzmanla halletmeliyim dedim. Ve Sinem Hanımı ınstagram da takip etmeye sitesinden mezun hikayelerini okumaya başladım. Her annenin ondan memnuniyetle minnetle bahsettiğini görünce Sinem Hanim ı aradım. Konuştuk ‘tan bir kaç gün sonra eğitime başladık. İlk aksamda Kerem 55 dakikada uyudu. Her dakikasında Sinem Hanim ne yapmamız gerektiğini söyledi. 

O gece 45 dakikada bir uyanan oğlum 7 saat kesintisiz uyudu. Bense ha uyandı ha uyanacak derken oğlumun uyuduğu ilk geceyi uykusuz geçirirdim ama o uyanmadı tabi. Diğer gecelerde uykuya dalma suresi ve gece uyanma sayısı azalarak devam etti. Şimdi arada uyansa da ben müdahale etmeden uykuya devam edebilen gündüz de uzun uzun uyuyanmış mutlu bir oğlum var. Biz Sinem Hanim `i çok sevdik. Bizim uyku meleğimiz oldu. Hayatımızı düzene soktu. Ona çok çok teşekkür ediyoruz. 

MERVE, İSTANBUL

TUNA EROL (13 Aylık) 

SIRA BİZDE UYUYORUZ… 

Bu yazıyı yazmayı o kadar çok istedim ve bekledim ki, aylarca Sinem Hanım'ın sitesindeki uyku hikayelerini iç geçirerek ve büyük bir umutsuzlukla okudum. Nasılsa benim oğlum diğer çocuklardan daha inatçıydı ve asla uyumazdı!!! Oğlum 7 ay boyunca çektiği gaz sancısından sonra tabi ki omzumda sallanarak ya da emerek uyumaya alışmıştı. Uykuya karşı aşırı dirençli olması ise işleri iyice çığırından çıkartmıştı. Gün boyu uyutmak için çabalıyordum fakat o sadece 10 dakika uyuyup kalkıyordu. Düşünsenize 12 kilo çocuğu sürekli omzunuzda sallayıp uyutmaya çalışıyorsunuz ve bu işkence gece sabaha kadar devam ediyor. Güne hep yorgun ve tükenmiş olarak başlayıp kalan tüm günü sinirli ve bitkin geçiriyordum. Tek başıma olduğum için gün içinde uyuma fırsatım hiç olmuyordu. Oğlum 1 yaşını doldurduğunda artık dayanamaz oldum ve uyku eğitimine karar verdim. Sinem Hanım'ı sürekli takip ettiğim ve samimiyetine inandığım için hiç düşünmeden aradım. Beklediğim gibi son derece kibar ve samimi bir kadın çıktı karşıma. 2 haftalık eğitim boyunca sadece ilk günler zorlandım. 2. Hafta artık 

oğlum gece kesintisiz uyumaya başladı. Gün içerisinde de 2 defa en az birer saat olmak kaydıyla uyuyordu. Fakat her şey ailemin şehir dışından 2. Haftanın sonunda gelmesiyle sarpa sardı. Çünkü meğerse anneanne / babaanne ve dede uyku eğitiminin hemen sonrasında yatılı olarak kalırsa çocuk onlara nazının geçeceğini bildiği için uyumayı bırakırmış. Maalesef bunu bilmiyordum. Evet oğlum da 3. Hafta gündüz uykularını bıraktı. Yaşadığım en zor haftaydı. 1 saat boyunca kesintisiz bağırıyor ve gözleri uykudan kapanmasına rağmen inatla uyumuyordu. Gün boyunca ailecek oğlumun çığlıklarını dinliyorduk. Bir yandan da anne ve babamı yaptığımız şeye ikna etmeye çalışıyordum. Bu, eğitimden daha zordu inanın. Sinem Hanım her defasında bana destek oluyor ve oğlumun direnç gösterdiğini söylüyordu. Bense artık oğlumun diş çıkardığına inanmaya başladım çünkü 1 hafta boyunca bu kadar inat edebilmesi ve uykusuz kalmasını aklım almıyordu ve tabi ki Sinem Hanım haklı çıktı. Annem ve babam memleketlerine döner dönmez bizimki hiç sorunsuz devam etti uyumaya. İnanamadım gerçekten. Sanki sihirli bir değnek dokundu ve oğlum uyumaya başladı. Bu çocuklar çok fena gerçekten. Nasıl da iyi biliyorlar kimlere nazlarının geçeceğini. Velhasıl artık mis gibi uyuyan bir çocuk ve anne var karşınızda. Akşamları bol bol dışarı çıkıp askıya aldığım hayatıma devam ediyorum artık. Ve tabi bunlar sadece Sinem Hanım sayesinde. Siz sadece sabırlı ve kararlı olup kendinizi Sinem Hanım'ın güvenli kollarına bırakın gerisi sadece uyumak uyumak ve uyumak 😃 

Sevgi,

Toprak Palabıyık (10 Aylık)

İŞTE ŞİMDİ GÜN BİZİM GÜNÜMÜZ SIRA BİZDE

Eveeeet biz de çok şükür ki sinem hanımla çalışıp mezun olanlardanız. Uyumayan bebek annelerinin kendini avutma şeklidir bu benim çocuğum uykuyu sevmiyor doğduğundan beri uykuyla arası hiç olmadı zaten (yani bunun böyle olduğunu düşünen annelerdendim bende o yüzden bu durumu böyle tanımladım kendimce ) ama durum gerçekten bambaşkaymış... belki ilk bebek tecrübesizliği belki aman uyusun da nasıl uyuyorsa uyusun mantığı yok gaz sancısı derkennnn çılgınca ve hunharca sallanan bir bebek gak dediğinde ağzına meme dayanan uykusu bölünmesin de ...denen bir bebekti toprak ... her gün bugün düzelir belki düşüncesiyle toprak ın iyice zıvanadan çıktığını ne yazık ki çok geç fark ettik 10. ayımızın sonunda artık toprak ı meme de sallanmak da kesmez olmuştu her gece ağlıyordum toplamda 4-5 saat uyuyorsam uyuyordum ve tabi gündüzü de cabası toprak a olan bütün tahammülüm kaybolmuştu sadece toprak a da değil her şeye ... toprak ı sallayarak uyutuyorduk gündüz bir şekilde iki uyku toplamda 2-2.5 saat arası uyuyordu ama gece.... Aman yarabbi akşam olsun istemiyordum... 40 dakika belki 1 saat sallıyordum ama böyle de bitmiyordu bu kabus .15 dakika bilemedin 30 dakika sonra Toprak ağlayarak uyanıyordu haydiii yine salla . Bir de biz Toprak’ ı yattığı yatağından hariç hamakta sallamaya gündüzleri de orda yatırmaya alıştırmıştık sadece geceleri yatağında yatıyordu tabi ona da yatmak denirse, gece uykusuna daldığını düşündüğüm anda hamağından alıp yatağına götürüyordum ve daha yatağa koyar koymaz toprak gözlerini açıyordu aman hemen geri uyusun diye emziriyordum baktım kesmedi bir daha emziriyordum öyle yatırıyordum yatağına tabi gece kaç kere kalktığını hatırlamıyordum bile ... 10-15 ....

Gerçekten durum artık tahammül edilemez bir hal almıştı mutsuz bir anne mutsuz bi eştim ötesi yok mutsuzdum...

Bir gün instgramda gezinirken sinem hanımın sayfası çıktı önüme sanki Rabbimin bir mesajıydı bu. Hemen sayfaya girdim inceledim takip etmeye başladım ardından mail attım Sinem hanıma sağolsun hemen yanıtlamış ertesi gün telefon görüşmesi yaptık ama tabi bende cesaret olmadığı için bir müddet kendimi kandırmaya yaa toprak belki de düzelir demeye devam ettim taakii Sinem hanım Bursa’ya yani yaşadığım şehre seminere gelene kadar... dedim bu seminere katılmam lazım çünkü bunların hepsi bana bir mesajdı işte. Yardım istiyorsun ağlıyorsun al sana yardım ayağına kadar geldi... seminere katıldım Sinem hanım her şeyi anlattı bana da bir umut ışığı doğdu ve dedim evet ben bu

eğitime başlamalıyım.. bir hafta içinde başladık zor olacağını sabırlı ve kararlı olmam gerektiğini biliyordum her şeyi göze alarak çıktım bu yola ... ilk gün tabi ki Toprak çok ağladı hatta onu bu zamana kadar böyle ağlarken görmemiştim ama canı acıdığı için ağlamıyordu her zaman avuntum ve dayanma kaynağım bu oldu. İlk gece hiç uyanmadan 3.5 saat uyudu toprak ben 1 saate kadar falan uyanmasını beklerken. inanın o zamana kadar hiç böyle kesintisiz uyuduğunu görmemiştim ...dedim doğru yoldayım biz bu işi başarıcağız ama tabi Sinem hanım ilk gece yanımızda gibiydi kendimi çok güvende hissediyordum ve onun rahatlığı vardı üzerimde. Tabi ki napacağımı bilemediğim o kadar çok şeyle karşılaştım ki her defasında Sinem hanım devreye girdi ve sorunu hemen çözdük .. bir iki derken baktım toprak geceleri nerdeyse kesintisiz uyuyor meme aklına bile gelmiyor ... gündüz ikinci uykularımız biraz zorladı ama sinem hanım her zaman o sakinliğiyle beni telkin etti zaman ve sabırla her şeyin yoluna gireceğini söyledi gerçekten her geçen gün toprak daha kısa zamanda uykuya daldı ve daha uzun uyumaya başladı ... gece uykuları zaten sıkıntısız olmaya çoktan başlamıştı .. artık eğitimimizin sonlarına doğru en zoru olan gündüz ikinci uykumuzu babaannemizde yaptık ve toprak kendi yatağından başka bi yerde yatmadaki ilk deneyimini başarıyla sonuçlandırdı bunu Sinem hanıma söylediğimde mezuniyetimizi kutladık, yani benim için en büyük mutluluk ve huzur bu toprak ı yatağına bırakıyorum iyi uykular dileyip odadan çıkıyorum ve sadece kameradan uyumasını izliyorum ... hayatımda aldığım en isabetli karar sanırım toprak bu işi öğrenirse her bebek öğrenir diye düşünüyorum ... en başta yapamayacağız diye o kadar çok kaygım vardı ki Sinem hanım sağolsun bütün açıklamalarıyla bu işi yapabileceğimize inandırdı beni ... ve sonuç: sallanarak bile zor uyuyan bir bebekten kendi kendine uyuyan bir bebek mutlu anne huzurlu bebek, sinem hanım her şey için sabrınız sakinliğiniz pozitif enerjiniz ve daha sayamadığım bir çok yanınız için teşekkür ederiz iyi ki hayatımızda var oldunuz.

Serap,Bursa

POYRAZ - OZAN HIŞIR (5,5 AYLIK)

UYKU ARKADAŞIM KARDEŞİM

Uyku Arkadaşım Kardeşim Merhaba. Adım Deniz. Bebeklerine tek başına bakan bir ikiz annesiyim. Bunun bile başlı başına ne kadar yıpratıcı olduğunu göz önünde bulundurursak üzerine bir de uyku problemi yaşayan ikiz bebeklerden bahsediyor olmak insanı ne hale getirir, hayâl edebilirsiniz sanıyorum. Oğullarım doğduğunda ve hatta onlar doğmadan çok önce, kendilerine kötü alışkanlıklar kazandırmamak konusunda eşimle hemfikirdik. Bebekler 6. aya yaklaşıp da biberondan bağımsız uyuyamadıklarını artık idrak ettiğimizde, işin bu raddeye nasıl geldiğini biz de bilmiyorduk. Sorun sadece bu da değildi. Başlarda minik olmalarından ötürü daldıkları zaman yeteri kadar uyuyan küçük insanlarım artık uyuduktan yarım saat sonra uyanır olmuşlardı. Biberonda uyutmak için; birini beslerken diğerini, sessiz olsun ki beslediğim bebekuyuyabilsin diye binbir zahmetle oyaladığım, uyuyanı yatağına götürürken arkada kalanın çığlıkları eşliğinde defalarca tekrar uyutmak zorunda kaldığım, en sonunda çıldırmanın eşiğinde ikisini de yataklarına uyur şekilde bırakabildiğim saatlerce süren çabalamanın ödülü sadece yarım saat uyku! Uyandıklarında ya yeniden biberonla uyutmaya çalışmak zorundaydım ya da bazen 1 saati bulabilen sürelerde kucakta dolaştırmalıydım. Zaten ikisi aynı anda uyandığında o uyku döngüsü o şekilde sonlanmış oluyordu. Çünkü bahsettiğim yöntemlerle ikisini birden uykuya döndürmeye çalışmak insan üstü bir yetenek :) Oysa ben 27 yaşında eline iki tane bebek verilmiş, henüz 6 aylık bir anneyim ve olan biteni anlamaya çalışıyor, ne yapacağımı bilemiyordum. Gece uykusuna yatırmak çok daha eziyetliydi, çünkü tahminimce küçük adamlar, işten yeni gelmiş baba ile daha çok vakit geçirmek istiyor ama düzensiz ve yetersiz uykularının sebep olduğu yorgunluk ve asabiyet buna engel oluyordu. Bu sefer biberon da onları uyutmaya yetmiyor, televizyon izleterek veya telefondan açtığımız videoların karşısında bayılarak uyumalarına izin veriyorduk. Gün gün, edinmelerini istemediğimiz kötü alışkanlıkları biz sunuyorduk önlerine. Uyuttuk diye de sevinemiyorduk. Saat 21.00 civarı oturduğumuz akşam yemeği soframızdan şanslıysak 1 kere kalkarak yemeğimizi tamamlayabiliyorduk. Bazense şansımız yaver gitmiyordu ve her iki bebek de ikişer üçer kez uyanabiliyordu. Sonrası malum, yine biberon, yine kucak. Gece yatağa girdiğimizde kaç dakika sonra yataktan fırlayarak kalkacağımızı bilememek, her seferinde ilk uyanan bebeğin diğerini de uyandırma endişesi, yoğun iş temposu sebebiyle sabah 05.30'da işe gitmek zorunda olan bir baba ve gece boyunca yine ikişer üçer kez uyanan dudak tiryakisi iki bebek...Sinem Hanım'ın bebekveuyku web adresiyle tesadüfen karşılaştığımda artık delirmek ve durumu kabullenmek arasında gelip gidiyordu kafam. Böyle bir yardım arayışı içinde bile değildim. Daha doğrusu 'uyku eğitimi' diye bir şeyden haberdardım fakat bunun profesyonel insanlarca sağlanan bir destek olduğunu bilmiyordum, anne-baba yapabilir sanıyordum. Başka bir şeyler ararken karşıma çıkan siteye girdim, inceledim, inanamadım ve eşimle paylaştım. Hızlıca karar verdik ve Sinem Hanım'la iletişime geçtik. Bebekleri ve düzenlerini tanımaya yönelik bize gönderdiği formları doldurduk ve işe koyulduk. Eğitime başlamadan önce ilk emin olmanız gereken şey, anne ve babanın eğitimin gerekliliği konusunda hemfikir olması. Ve tabii sonrasında da sürdürülebilirliği için kararlı olunması. Uyku eğitimi ile ilgili hangi kaynaktan ne okursanız okuyun karşınıza çıkacak birkaç kelime var: sabır, kararlılık, tutarlılık ve inanç. Bunlar gerçekten bu işin sihirli anahtar kelimeleri. Biz ilk denememizi gündüz güzel uyuduğumuz bir günün akşamında yaptık ve ben bu bahsi geçen sihirli kelimelere olan tüm bağlılığımı kaybettim. Becerememiştim, pes etmeye çok yakındım. Bebekler uyumuyor ve çılgınca ağlıyorlardı. Bu iki küçük insana tek başıma baktığım için birinin ihtiyaçlarını görürken diğerinin ağlamasına mutlaka alışıktım ama bu çok farklıydı. Pes ettim ve bebekler kucağımda odadan çıktım. Kendi rahatım için onlara bu eziyeti ediyormuşum gibi geldi. Halbuki bu eğitimin sağladığı kendi kendine uyuma, uyandığında tekrar yardımsız uykuya dalabilme, gündüz ve gece farketmeksizin kaliteli uykuya sahip olma becerilerine benim değil onların ne kadar muhtaç olduğunu eğitim ilerleyip onların yüzündeki gülümsemeleri görünce anlayabilecektim. Sinem Hanım bir müddet ara verdi, bebeklerin üstüste yıpranmasını istememiş olacak diye düşünmüştüm. Oysaki onlar açısından hiçbir sıkıntı yoktu, ben kendime eziyet ediyordum. Bu ufak arada kötü alışkanlıklarımızı törpülemeye devam ettik. Tekrar deneyecektik. Ama benim ikinci kez deneyecek gücüm yoktu. Eşim gönüllü oldu ve onun o geceki başarısı bu eğitimin kırılma noktası oldu. 1 saatte ikisini de uyutmayı başarmıştı ve odadan çıktığında biz birbirimize bakıyorduk. Olmuştu. Uykuya dalma süreleri her geçen gün kısaldı ve artık ben de uyutabiliyordum kuzularımı. Korkularım geçmişti. Her uykularındaki başarıları bize bir sonraki uyku için cesaret ve motivasyon olarak geri dönüyordu. Gündüz uykuları gece uykuları derken koca bir eğitim sürecini tamamladık ve artık mezun olduk. Bu eğitim bize neler mi kattı? Biberonla beslenmeden uykuya dalamayan bebeklerim kendi yataklarında tek başlarına uyur oldular. Uyku arasında uyansalar dahi kendileri uyumayı becerebildikleri ve başka yerde uyutulup yataklarına konmadıkları için korkmadan tekrar uykuya geri dönebilir oldular. Gece beslenmeleri azaldığı için daha kaliteli ve deliksiz bir uyku uyuyup sabah daha makûl saatlerde uyanır oldular. Gündüzleri televizyon alışkanlığımız azalıp bunun yerini birlikte geçirdiğimiz kaliteli zamanlar aldığından beyinleri saçma görseller yerine güzel anılarla dolarak uykuya gider oldular. Aynı odada birbirlerini uyandırmadan uyur oldular. En önemlisi her uyuttuğumda "n'olur uyanmasınlar" diye dualar ederken artık odalarına "günaydııın" diye kocaman gülümseyerek onları uyandırmak için girer oldum. Şunu bilin ki uyku eğitimi size ve bebeğe sadece uyku hediye etmiyor. Daha verimli uyudukları için mutlu uyanan, sağlıklı gelişen ve iyi öğrenen bebekler, dinlenebildiği için daha toleranslı ve üretken anneler yaratıyor. Sürecin tamamının mucizesine inanın. Olmaz gibi geldiğinde derin bir nefes alıp güç toplayın, olacak. Oluyor... Unutmayın siz sadece kendi bebeğinizi tanıyorsunuz ama Sinem Hanım sizin bebeğiniz dahil yüzlercesini. Tecrübesine güvenin ve kendinize ama en önemlisi bebeklerinize inanın. Sinem Hanım'ın değerli emeklerine, sabrına, tatlı diline sonsuz teşekkürler. Bu süreçte bebeklerimizden çok beni pışpışlayan ve her daim anlayışla yanımda olan eşime sonsuz teşekkürler. Canımdan can parçam kardeşime sonsuz teşekkürler. Ve şükürler olsun ki benim yavrum olmayı seçmiş yavrularım Ozan ve Poyraz'a sonsuz teşekkürler. Sevgiler kere sevgiler...

Deniz, Ankara

GÜNEŞ ÜNLÜ (22 AYLIK)

2 YAŞA DOĞRU UYUMAYI ÖĞRENDİK…

Bu yazıyı yazabilecegim günü dört gözle bekliyordum. Biz de artık mezun olduk. Sinem Hanim'a çok teşekkür ediyorum. Sakinliği, ilgisi,profesyonelliği olmasa bunu başaramayabilirdik. Biricik kızım Güneş dogdugundan beri uyku sorunu olan bir çocuktu. Kitaplardan ve internetten araştırdığım kadariyla uyku eğitimi vermeye çalışıyordum ve sonu hep hüsranla bitti. Emerek uyuma yolculuğumuza sallayarak, yanında yatarak devam ettik. Zaman geçtikçe el ele uyumaya kadar gitti bu süreç. Tek basarabildigim aksamlari erken uyutabilmemdi Güneş'i. Sona doğru bu da zorlaştı. Uyutma çabalarım 2 saat suruyordu ve Güneş gece devamli uyanip süt istiyordu.Öğle uykusunu ise hiç uyumuyordu. Uykusuzluktan sinirlerim yıpranmaya başlamıştı. Sinem Hanim'i zaten takip ediyordum. 1 Şubat benim için dönüm noktası oldu ve Sinem Hanim'i aradım. Tüm ictenligiyle sorularımı cevapladı ve uyku eğitimimiz başladı. Zor olacağını biliyordum. Zaten tüm güzel şeylere emek vermeden ulaşamazdik. Şunu tekrar söyleyebilirim ki Sinem Hanim olmasa yarıda kesebilirdim. Evet ağlamadi dersem yalan olur. Çok ağladı ama Sinem Hanim'in varlığı dayanmamı sağlıyordu. Tam her şey mükemmel derken benim yaramaz yataktan atlamayı öğrendi. Burda da eşime çok teşekkür ederim. Yaratıcılığı sayesinde sorunu çözdük.Güneş artık kendi uyumayi ögrendi. Daha da iyi olacağına inanıyorum. Son olarak başta Sinem Hanim'a ,eşime ve bakicima çok teşekkür ediyorum. Benim gibi tereddüt eden herkes Sinem Hanim'a ulaşmali. Hepimize bol uykulu çocuklar diliyorum😊

Ayşegül, iZMİR

Beren Tunca(10 Aylık)

YAŞASIN UYKULU HAYAT 😊😊

Kızım doğduğundan beri uykuyu seven bir bebekti. Uykusu gelince veya uykusunu alamayınca son derece mızmız huysuz bir bebek oluyor. Evet uzun uzun uyuyordu ama bir düzeni yoktu. Ve gitgide düzensiz bir hal alan uyku düzeni hayatımızı olumsuz etkilemeye başlamıştı. 19.30 - 20.00 gibi uykusu gelir en geç 20.30 da uyutur yatırırdım. En fazla 21.30 a kadar uyur sonra uyanırdı. Sonra ne mi olurdu?. Saatlerce eşimle dönüşümlü olarak sallama seansları başlardı. 23.00-24.00 hatta bazen 01.00 leri bulan sallamalar. Ehh okadar salladIlar sonunda uyudu bebe , anne-baba da yatar sabaha kadar bi uyku çekerler diye düşünüyorsanız yanIlmaktasInIz çünkü sabaha kadar 3-4 kez uyanan kızım tekrar ayakta sallamadan uyumuyordu. Anne-baba perişan, yorgun.. Sabaha ailecek bitik uyanıyorduk. Kızım gece en verimli uyku saatlerini uyanık geçirdiği için huzursuz huysuz ben ise hiçbir gece uykumu alamadığım için sinirli ve mutsuzdum. Buna bir çözüm bulmalıyım bu böyle gitmez diye çaresizce araştırırken Sinem hanım çıktı karşıma. Araştırdım , mezun yazılarını okudum , videoları izledim ve aradığımı buldum diye telefona sarıldım. Başladık Sinem hanımla eğitime. Her şey daha 3. günden çok güzel olmaya başladı ve biz eşimle inanamıyorduk. 14 gün sonunda kızım kendi kendine uyumayı öğrenmiş olarak mezun olduk. Şimdi en geç 21.00 de yatağa girip sabaha kadar deliksiz uyuyan bir prensesim var. Uzun uzun hiç uyanmadan uyumak ve sabah dinç uyanmak o kadar güzel bir duyguymuş ki Sinem hanım olmasa asla başaramazdık. Kızım sabahları mutlu uyanıyor ben mutlu uyanıyorum ve artık kaliteli zaman geçiriyoruz. Sinem hanıma gerçekten bir mucize yaşatıyor. İyi ki var 😊😊 Herkese bol uykulu geceler 😀

Çagla, Tekirdağ

ELİF ECE ULU (5 AYLIK)

BEBEĞİM UYKUYU ÇOK SEVDİ..

Elif Ece doğduğundan beri uyku düzeni olmayan bir bebekti. Çevremdeki herkes 40'ından sonra düzelir, düzene girer.. Ya gece uykusunu ya gündüz uykusunu sever dedi. Bebek bu; gecesi gündüzü mü olurdu? Ben mi yanlış düşünüyordum? Neyse beklenen zaman geldi. 40'ımız çıktı ve hiçbir düzelme olmadı. Sonra başladık sallamaya. Ayakta salladık, beşikte salladık, battaniye de salladık.. Salladık da salladık! Sonuç olarak uyutma süresinin uyuma süresinden uzun olduğu, yorgunluğun ve çaresizliğin had safhada olduğu, psikolojimin diplerde olduğu ve uykusuz gecelerin hakim olduğu günler yaşıyorduk. Her şeyden önemlisi onun sağlıksız bir uykuya ve uyku saatlerine sahip olması beni daha mutsuz ediyordu. Bir düzen kuracaktım ama bunu nasıl yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yoktu.

Araştırmalarım sonucu tesadüfen Sinem Hanım'a rastladım. Gece yarısı o kadar heyecanlandım ki.. Okudukça bunu başaran anne ve bebekleri görünce çok sabırsızlandım ve hemen iletişime geçtim. Gerçekten olabilir miydi? Benim bebeğimde uyuyabilir miydi? Sinem Hanım hemen cevap verdi. Benim ilk duyduğumda inancım tamdı zaten fakat eşimi ve ailemi buna inandırmak zordu. Öyle şey mi olur? Uzaktan uyku eğitimi nasıl verilir? Çocuk ağlatılır mı ? hatta 'çalışmıyorsun tüm gün evdesin sallasan ne olacak çocuğu ağlatmaya değer mi?' gibi cümleler.. Evet değerdi! Sonu güzel olacaksa, sağlıklı bir uyku düzenine kavuşacaksa, o mutlu ben mutlu olacaksak, bebeğimle daha verimli bir vakit geçireceksem, kendime de vakit ayırabileceksem ve uyumak için aslında herhangi bir şeye ihtiyacı olmadığını öğrenecekse bir kaç gün ağlamasına değerdi. Neyse ki benim için önemli olan eşimin fikriydi. Ona Sinem Hanım'ın yaptıklarını ve başarılarını okudum. İkimizde karar verip yapabileceğimize inandıktan sonra eğitime başladık. İlk günler tabi ki zorluydu. Öncesinde salladığım her saat her dakika her saniye için çok pişmandım. Sinem Hanım bizi her konuda bilgilendirdi ve cesaretlendirdi. Ve eğitimin sonuna gelmiştik artık. Her şey istediğimiz gibiydi. Sinem Hanım sayesinde uykularımız da hayatımız da düzene girdi. Ona çok teşekkür ederiz desteğini hiç esirgemedi bizden. Demem o ki sevgili anneler Sinem Hanım'a güvenin, kendinize ve bebeğinize de inanın. İnanmak başarmanın yarısıdır. SEVGİLERLE...

Büşra Ulu, Afyonkarahisar

LİNA DEMİRHAN (8,5 AYLIK)
KESİNTİSİZ UYKULAR HAYALDİ GERÇEK OLDU ☺


Aralık ayının son haftasıydı artık uykusuzluktan yorulan bedenim, ruhum, diplerde olan psikolojim tamamen mutsuz günler geçirmeme sebep oluyordu.7 aylık kızım Lina ile geçirdiğim vakitlerin bile perişanlığımdan dolayı tadını çıkartamıyordum ama taa ki takip ettiğim bir blogger’ın bebekveuyku-Sinem hanımdan bahsettiğini görene kadar. Aslında Lina 5 aylık olana kadar gayet güzel uykuları vardı fakat daha sonrasında birden bozulan uykularımız saat başı ağlayarak uyanmalar hatta zamanla yarım saatte bir uyanmalara korkunç bir şekilde dönüvermişti. Sürekli kucağımda sallanarak ve emzirerek uyuyan kızım için artık bir uyku eğitimi vermemiz gerektiğini anlamıştım. Çevremdekiler her ne kadar ne gerek var uyku eğitimine dese de sağlığım ve hepimizin mutluluğu için eğitime başlama kararı alıp Sinem hanım ile iletişime geçtim. Sinem hanımın da yol göstermesi ve desteğiyle kızım Lina inanmayacaksınız ama 14 günlük eğitim sonunda harika bir uyku düzenine kavuştu. Hayaldi gerçek oldu bizim için kesinlikle. O da neydi gözlerime inanamıyordum çünkü Lina resmen kesintisiz uyumaya başlamıştı. Gerçekten bir gece sevinçten uyuyamayıp her saat kalkıp kızımı kontrol ettiğimi hatırlıyorum ☺ ama o mışıl mışıl uyuyordu. Sinem hanım sayesinde başta Lina kaliteli uykuyla tanıştığı için uyanık kaldığı zamanlar daha mutlu ve verimli saatler geçiriyor dolayısıyla bizim de ağzımız kulaklarımızda. Ne şahane bir duyguymuş kesintisiz uyumak. Keşke daha önce başlasaymışım da bu kadar uykusuzluk, yorgunluk çekmeseymişim diyorum. Sinem hanım’a herkesin gözü önünde binlerce teşekkür ediyorum bize bu yolda desteğini esirgemeyip mutlu, güzel günlere kavuşturduğu için. Kızım şuan 8.ayını bitirdi o mutlu, biz mutlu …


Gizem, Antalya

Mehmet Bulut Tunç (7 Aylık)
PORTİNİN UYKU HİKAYESİ ☺


Uzun zamandır benden beklediğiniz uyku eğitmi yazım için sonunda klavye başındayım. Günlük tecrübelerimi yazmayı istedim ama tam olarak bitmesini bekledim. Bir takipçim uyuduğuna göre bolca vaktiniz vardır yazın artık dedi haklı olarak. Evet bolca vaktim var ama evde yapılması gerekenler listesi öyle şişmiş ki... Yazlık-kışlık halleri malum ancak kasım sonunda halledebildim. Öyle ki sonbaharda giyebileceğim şeyler ben çıkaramadan mevsimi kaçırdı. Ee ilk günler de uyuduğuna inanamayıp boş boş oturmakla geçti itiraf etmek gerekirse:) Öncelikle uyku eğitimi öncesi düzenimizden bahsetmek istiyorum. Memo Bulut uykucu bir yeni doğan dönemi geçirdi. Normal doğumu beklerken bir türlü gelmeyince miskin olacağını anlamıştım. Hatırlarsanız suni sancı ile onu dürtmek durumunda kalmıştık:) 15 günlük olana kadar sadece acıktığında uyanıyor, emerken uyuyakalıyordu. Bir aylık olduğunda saat 7 gibi uyanıp öğlene kadar uyumuyor sonra sadece acıktığı zamanlarda uyuyordu. Uyanıkken göremedikleri için şikayetçiydi herkes:) Büyüdükçe uykusu azalmaya başladı. 2,5 aylıkken gittiğimiz Kıbrıs tatilinde bebek arabasında uyumaya iyice alıştı. Otel odasından sabahtan çıkıyorduk ve akşam yatana kadar girmiyorduk. Gün içinde kucakta değil de arabada geçiriyordu tüm vaktini... Sallayarak değil yatakta poposuna pışpış yaparak uyutmaya alıştırdım. Ama gündüzleri memede uyuyor hatta bırakınca uyanıyordu. 5 Aylık olana kadar bizim odamızda beşikte uyudu. Ama kıpırdandıkça beşik sallanıyor o da uyanıyordu. 15 gün kadar yaptığımız son tatil dönüşü 5.5 aylık olduğunda geceyi odasında geçirmeye başladı.
Odası bizim odamızın dibi.. Bebek telsizi bile kullanmaya gerek kalmadan en ufak hırıltısınu bile duyabiliyorum. Portakalımızın odası yazıma göz attıysanız yatağının yer yatağı gibi olduğunu ve odasında bir baza yatak da olduğunu görmüşsünüzdür. Her gece 19:00-21:00 arası uyku durumuna göre illaki uyurdu. Yani dünya gözüyle 22:00 den sonrasını görmüş değil:) Gece sadece emmek için uyanıyordu ve "ııh" sesi çıkarsa ağzında memeyi bulup geri uykuya dalıyordu. Her gece onu o yer yatağından alıp bazaya taşımak sonra yattığım gibi uyuyakalmak ve gözlerimi açtığımda saatler geçmiş olması rutin olmuştu. Emzirirken uyuyakalıyordum ama içgüdüsel bir şekilde kıpırdamadan yatıyordum. Sabaha korkunç bel ağrıları ile uyanmaya başladım. Sabahları 05:30-06:00-07:00 gibi karışık uyanıyor saat 11:00 gibi memede ya da arabada sadece yarım saat uyuyordu. Öğleden sonra da en uzun 1 saat uyuyabiliyordu. Daha evli bile değildim ki Amerika da yaşayan kuzenim 9 aylık kızıyla bize gelmişti. Saat 20:00 olduğunda Zilli ile oynayan minik kız annesine emekledi. Kuzenim ona biberon yaptı, boş bir odaya geçirdi. Biberon elinde, sallanmadan nazlanmadan uyudu... İki sene sonra tekrar yazın Türkiye'ye geldiler. Bu defa biz onlara gittik. Saat yine 20:00 oldu hepimize el salladı, iyi geceler dedi annesi onu çıkardı ve aynı anda yalnız döndü. Ortamda bir çocuğun seveceği herşey vardı; köpek, tavşan, salıncak, oyuncaklar... İmrendim doğrusu. Çünkü bugüne kadar misafirlikte sorunsuz uyuyan, misafir varken uyumaya giden bir çocuk hiç tanımamıştım. Benim tanıdığım gördüğüm tüm çocuklar misafirlikte uykuları gelince kıyametler koparan, ailelerine akşamı zehir eden ya da annesiz uyumayan çocuklardı. İşte ben Helin Alya'nın uyku konusundaki güzelliğini görünce çocuğum olduğunda ben de eğitim vereceğim diye kendime söz verdim. İnternette uyku eğitimi yazdığınızda bir çok yöntem ile bebek uyutma anlatılıyor. Ama açıkçası yanlış yapar da bebeğimi içine kapanık yapar mıyım diye oldukça endişelendiğimden hep öteledim. Daha sonra bebekveuyku web sitesini buldum ve Sinem Hanım'ı aradım. Detayları konuşabilmemiz için bana formlar gönderdi. İki gün boyunca Memo Bulut kaçta uyandı, bir daha nasıl ne zaman kaç dakika uyudu, akşam kaç kere uyandı, tekrar nasıl uyudu sorularını yanıtladım. Sonra Sinem Hanım bizim için bir uyku planı hazırladı. 14 günlük bu planı uygulamaya geçirmek için de gündüz toplam 3 saat uyuması gerek dedi. Memo uzun zamandır yarım saatlik iki uyku yapıyordu sadece. O gün başlayamadık. Sabah bir, öğleden sonra iki saat uyuduğu gün akşam başlıyoruz dedi Sinem Hanım. Tabi öncesinde odasında istediği değişiklikleri yapmıştım. Yatağın yeri, perdesi gibi. Akşam güzel bir bıcı bıcı yaptırdım, pijamalarını giydirdim, iyi geceler diye öptüm yatağına bıraktım ve yanına oturdum. Pış pış olmayınca ağlamaya başladı... Sinem Hanım ile mesajlaşmaya başladık. "Şu an ağlıyor!, çok ağlıyor ne yapayım?, Kaç dakika sürecek?" diye soru yağmuruna tuttum. Sabırla sakin olmamı, yeri geldiğinde "şşşhh" yapmamı, okşamamı, ninni söylememi önerdi. Sonunda uyumuştu porti. Ama stresten benim midem ağrımaya başlamıştı bile. Gece uyumadan önce yatağından alın emzirin, sonra uyanırsa unuttuğunuz gibi yanına oturun dedi. Gece boyu streslendim, gece uyandığında meme vermeden nasıl uyuyacak sorusu beynimi kemirip durdu. 5 aydan sonra bebekler acıktığı için değil, kendi kendilerine uykuya dönmeyi bilmediklerinden ağlıyorlarmış. Mesela biz gece yastığımızı düzeltmek için, yatış pozisyonumuzu değiştirmek için uyanırız sonra uyumaya devam ederiz ama sabah uyandığımızı hatırlamayız bile değil mi? Bebekler de uyumaya dönmek için meme alışkanlığını edinmiş oluyorlar. Gece 03:00 gibi uyandı tekrar, yanına oturdum biraz okşadım ve şşşhh yaptım. Bir süre sonra sırtını döndü ve uyumaya devam etti. Şaşkınlık içinde yatağıma gittim ve tekrar ağlar diye bekledim ama yok uyanmadı tekrar. Sabah uyandı, Sinem Hanıma uyandığı saati yazdım gece hakkında konuştuk, ilk gündüz uykusuna uyuması için saat verdi. Gece yatırdığım gibi siyah perdesini çektim, gece lambasını açtım ve yanına oturdum. Yine direndi ama uyumayı başardı. Tam 1,5 saat uyudu. Anladım ki doğru yoldayız. Uyandığı saati Sinem Hanım'a söyledim bir sonraki uyku saatimizi söyledi. Her uyku öncesi strese giriyordum ağlayacak mı diye ama benim rahat olmam onun hisleri için çok önemliydi. Ağlaması gittikçe kısalıyordu. Hatta neredeyse hiç ağlamıyordu. 3 gece 3 gündüzden sonra yine ağlayınca çaresizce Sinem Hanım'a ağlıyor yazdım ama 3 dk içinde uyuduğunu görünce adeta şok oldum ve eşime ekran görüntüsünü yolladım. Yanında kıpırdamadan tekrar uyanacak mı diye bekledim ama uyumuştu bile mucize gibiydi, kaç gündür evden çıkmamam, uyuyacağı saatlere uymam işe yarıyordu. Bir sonraki akşam odanın ortasına geçtim. Yatırdığımda direk sırtını dönüyordu. Yani odada olduğumu biliyordu ama bana bakmıyordu bile. Ağlamaktan çok minik minik mırıldanıyordu şarkı söyler gibi. (Hala uykusu geldiğinde aynı mırıldanmaları yapıyor) Sonra kapının yanına geçtim Bulut'un tepkilerine göre geçebiliriz dedi Sinem Hanım. Sadece bir gece ve bir gündüz kapının yanında o uyuyana kadar bekledikten sonra büyük gün geldi. Bu akşam yatırıp dışarı çıkacağız dedi Sinem Hanım. Kalbim küt küt, nasıl olacaktı bu? Çok heyecanlandım endişelendim. Bugünden itibaren yalnız uyuyacaksın ama ben kapının önünde olacağım bir şey olursa içeri gireceğim dememi istedi Sinem Hanım, öyle yaptım.. Uyku saati geldiğinde onu yıkadım, emzirdim yatağa yatırdım ve "uyku zamanı, iyi geceler, seni çok seviyorum" diyerek öptüm. Sesi çıkmadı odadan çıktım ve çığlık çığlığa ağlamasını beklerken buldum kendimi. Ama yok ses çıkmıyordu. Telaşlandım, ses yoktu hiç. Ciddi bir şok yaşadım. Meğer benim çıkmamı bekliyormuş tüm nazı bana imiş. 10. geceydi yanlış hatırlamıyorsam ve eğitim amacına ulaşmıştı. Kapıda uzunca bir süre onu izledim sonra gidip kocama "inanamıyorum!" deyip durdum tüm gece.. Saat 23:00 gibi uyandırmadan yine emzirdim ve sabah 07:15 e kadar deliksiz uyuduk ikimiz de:) Bu adeta bir mucize... 12. Günde dışarıda uyutmayı deneyimledik. Benim için en önemlisi dışarıda uykuydu.. Uyku saati geldiğinde uyku arkadaşını bebek arabasına koydum ve biraz dolaştırdım. Uykuya dalması uzun sürdü ve evdeki kadar uyumadı ama olsun uyumayı başarmıştı Eğitimden iki hafta sonra İstanbul ve İzmir seyahati yaptık beraber. Kalacağı odada biraz vakit geçirmemizi istedi Sinem Hanım, biraz nazlandı ama uyudu sonra. Sonuç olarak şu an gündüz iki kere toplamda en az 2,5 saat uyuyan akşam uykusuna da 19:00-20:00 arasında yatağında dalan ve sabaha kadar deliksiz uyuyan bir bebek Porti.O uyuduktan sonra anne-baba saati ile eşimle vakit geçiriyoruz ve 23:00 gibi uykusunda onu emzirip sabaha kadar deliksiz uyuyorum. Onu emzirirken uyuyakalmadığımdan bel ağrılarım da azaldı. Ama en güzeli onun mutlu uyandığını görmek:) (MAŞALLAH) Sabır ve istikrar işi bu süreç. Çevrenizde sizi eleştirenler çok olacak, hatta saçmalıyorsun lafını çok sık duyacaksınız! Herkes sizden daha anne kesilecek, gece 2 ye kadar uyumadığını bildiğiniz çocukların anneleri çocuklarına uyku eğitimi verdiğini iddia edecek, hatta size psikolijisi bozulmuş insan muamelesi bile yapılacak:) Ama 14 gün sonunda uykusunu almış bir yavrunun mutlu annesi olarak kalan hayatınıza sevgi dolu devam ettiğinizde bu eleştiriler aklınıza bile gelmeyecek. Ben Sinem Hanım olmadan yapamazdım gibi geliyor. Siz ayrıca www.bebekveuyku.com sitesindeki makaleleri inceleyebilirsiniz.
Bol uykulu geceler, mutlu günleriniz olsun..


Seren, Hatay

Umay Gündüz (8 Aylık)
UMAY 31 MART 2016 PERŞEMBE GÜNÜ GELDİ DÜNYAMIZA…


Umay doğduğu günden beridir gece-gündüz uyumayan, bizi de uyutmayan bir bebekti.. Geceleri abartısız on beş kez uyandığımı bilirim. Emziği her düştüğünde ağlar ve beni de kendisi ile beraber yorardı.. Günler geçtikçe ben iyice bitkin düşmeye başlamıştım.. Zaten hamileliğimin son 2,5 ayı itibariyle uyuyamıyordum, üzerine birde yaklaşık 8 ay eklenince, yaklaşık bir yıla yakın bir süre uykusuz per perişan vaziyette geçiyordu günlerim.. Oysaki bu benim için çok tehlikeli bir durumdu. Yorgunluğu, uykusuzluğu ve düzensiz yaşamı kabul etmeyen sinsi bir hastalığım vardı MS.. Ve ne yazık ki çoktan tetiklenmişti bile.. Her şeye rağmen kendimi kanıtlama çabası ile de kimseyi yanımda istemiyordum.. ''Çocuğumu kendim büyütebiliyorum'' .. Bu ne inat böyle, kısa süreli de olsa bir destek olsa ne olurdu ki? İstemedim ve ne yazık ki hastalığıma yenik düştüm.. Bu da yetmiyor gibi eşimin işi gereği sürekli şehir dışında oluşu da cabası.. Hayır haftanın 1-2 günü gitse yine razıydım, neredeyse hafta içi hiç olmuyor hafta sonları evde oluyordu ( gerçi değişen bir durum yok ama ) :)) Bu durumuma rağmen her şeyi kendim başarabiliyordum.. Umay çok hareketli, beni çok yoran, değişik bir bebekti.. Uykuya geçişlerimiz rahat gibi görünürdü, kendimizce oluşturduğumuz uyku öncesi rutinlerimiz vardı, uyku arkadaşı, iki günde bir banyo yaptırma, müziğinin her daim açık kalması gibi. Umay karnımdayken ona hep müzik dinletirdim, doğduktan sonra da hep müzikle uyuttum.. Odasında müziğini açar, emzirir yerine koyardım.. Çok sıkıştığımda ayağımda salladığım da oldu.. Kucağımda salladığım da.. Son zamanlarda kafasını omzuma yaslar emzirme koltuğunda sallana sallana uyurdu.. Ama artık bu böyle olmayacaktı.. Derken tesadüfen İnstagram da @bebekveuyku Sinem Gerger Akınal ile karşılaştım.. İyi ki de karşılaştım.. Gördüğüm an beynimde şimşekler çaktı ve hemen iletişime geçtim. Sağolsun iletişime geçtiğim an, dönüş sağladı bana.. Kısa bir süre sonra hemen eğitime başlamamız gerekiyordu. Çünkü bende tedavi olacaktım.. Tedavimin bitmesine yakın süreçte Umay'ın eğitimine başlamaya karar verdik. Öncesinde 1-2 günlük güzel bir durum değerlendirmesi ile uyku planı yapıp onu uygulatıyor Sinem Hanım.. Odasını görmek istiyor, uykusunu etkileyecek gereksiz ne varsa ona göre yönlendirmeler yapıyordu.. Odasına kalın perdeler gerekliymiş mesela.. Gündüz uykusunda odayı karartmak için.. Ben hep yanlış yaparmışım, kızım gece ile gündüz uykusunu ayırt edebilsin diye gündüz ışığında uyutmaya çalışırdım.. Gece uykusunda da normal aydınlatan gece lambası kullanırdım. Bunlar benim yanlışlarımdı. Neyse ki doğruları öğrenerek bu eğitime başladık. Çok tereddütle yaklaşırken, bir tarafımda ''saçmalama sen kızına da kendine de çok büyük iyilik yapıyorsun'' diyordu. Hep bu sürecin ilerleyen günlerde, aylarda ve hatta yıllarda çok güzel kalıntısı olacağını biliyordum. Çünkü Sinem Hanım bize bu güveni verdi. Velhasıl kelam, Umay uyku eğitiminin ilk gününün gecesinde bile deliksiz uyudu. Tabi ben hala bu duruma inanamıyordum. Öyle bir alışkanlık olmuştu ki uyanmak, uyanmamasına uyanmaya başlamıştım. ''Acaba uyandı da ben mi duymadım'' gibi kendi kendime oluşturduğum gereksiz düşüncelerim vardı. Kızım uyumayı öğrenmiş ben hala öğrenememiştim :) Neyse ki uykular düzene oturdu, Umay kendi kendine uyuyordu artık. Bu bizim için inanılmaz tarifsiz bir duygu. Yatağına bırakıp ''iyi geceler , iyi uykular'' dileyip, onu sevdiğimi söyleyip odadan çıktıktan sonraki o sessiz ve uykuya geçiş hali beni benden alıyordu. Mutluydum.. Mutluyduk.. Akşamlar bize kaldı, eşimle baş başa zaman geçirebiliyor, muhabbet edip kahve içebiliyoruz. Önceden film izlemek için yaptığımız planlar Umay'ın uyku sorunsalı yüzünden yerle bir oluyordu. Şimdi ne izleyeceğimize karar veremiyoruz. Yemek yiyemiyor ayaklarımızı uzatıp dinlenemiyorduk. Biz dinlenmeye başladık Umay ise uyuya uyuya hızlıca büyümeye başlamıştı. İştahı artmış, yemek yeme alışkanlığı uykusu ile beraber düzene girmişti..
Eee sabır acıdır meyvesi tatlıdır ;)
Sinem Hanım'a ne kadar çok teşekkür etsem az kalır. Büyük bir sabrı ve işine olan sevgisi var. Neticede yürekleri merhamet dolu annelere maruz kalıyor :) Eğitim bittikten sonra da desteğini hiç esirgemedi sağolsun Veeee.. biz de artık @bebekveuyku ailesinin bir üyesiyiz..
Ve mışıl mışıl uyuyoruz :)
Sinem Hanım @bebekveuyku katkılarıyla hayatımızın kalitesi arttı
En güzel uykular bebeklerimizin olsun
İyi ki varsınız :)


Esra, Ankara