Tavsiye

WHISBEAR UYKU ARKADAŞI

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de ilkokul çağına gelmiş çocukların anne ve/veya baba ile aynı yatağı paylaşma oranı yadsınamayacak kadar fazla. Anne baba ile aynı yatakta uyuyan çocukların duygusal açıdan yaşıtlarından geride olabilme ihtimali üzerinde oldukça fazla duruyor. Çocukların büyüme ve gelişme sürecinde yeni beceriler kazanması, bağımsız biçimde kendi başlarına bir şeyleri başarması, onların ruhsal ve duygusal anlamdaki gelişimleri için oldukça önemli. Sağlıklı ruhsal gelişimi olan çocuklar kendileri ile ilgili olumlu algılara sahip, başkalarını anlayabilen ve sağlıklı iletişim kurabilen, duygularının farkında olan ve onları yönetebilen, sorun çözme ve sorunlarla baş etme becerileri olan iyi bireyler olur. Çocukların kendi yataklarında rahat yatabilmeleri için uyku arkadaşı edindirmeleri oldukça önemlidir.

Özellikle yeni doğan döneminde bebeğin kendini güvende hissetmesi uykuya dalmasını oldukça kolaylaştıracaktır. Bebekler beyaz gürültü dediğimiz seste çok daha rahat bir şekilde uyurlar. Çünkü bu sesler anne karnında duyduğu seslerdir ve dünyaya geldikten sonra özellikle bu ses onu rahatlatacak ve güvenle huzurlu ve uzun uyumasını sağlayacaktır. Bir çok ürünü inceleyip, bebekler üzerinde ki etkisini görünce bu dönemde önerebileceğim doğru uyku arkadaşı Whisbear’dır. ( www.calmindo.com ) Whisbear’ın doğru tipte beyaz gürültü sesine sahiptir. Bu ses bebeklerin ihtiyacı oldukları ve anne karnında duydukları sese en yakın sestir. Beyaz gürültü sesinin yenidoğan döneminden sonrada güvenle kullanılabilmesi oldukça önemlidir.

Bu temel sinir sistemi becerileri bebeğin doğduğunda edineceği potansiyeli oluşturur. Bebeğin duyuları tarafından algılanan herhangi bir diğer uyaran yenidir ve duyusal yüklenmeye sebep olabilir. Yenidoğan bir bebek tüm gün boyunca edindiği sayısız duyusal deneyimden sonra, özellikle öğleden sonraları ve akşamları huysuz olabilir, uykuya dalmada zorluk yaşayabilir, sık sık uyanabilir, kolik olabilir. Bunu hafifletmenin yolu bebeğin anne karnındayken tanıdığı, bildiği ortamı geri getirmektir: sallama, sarılma, sıcaklık hissi ve sürekliliği olan kalıcı "sakinleştirici" sesin dinlenmesi.

Duyusal bütünleme problemi yaşayan çocuklar huysuz ve tahmin edilemez olabilir, beklenmedik bir şekilde ağlamaya başlayabilir, uykuya dalma ve sakinleşmede sorun yaşayabilirler. Az uyur ve gece sık sık uyanırlar. Anne karnındaki ortama benzer bir ortam yaratmak hamileliğin pozitif etkisini devam ettirerek bebeğin sinir sisteminin uyumlu bir şekilde gelişmesini sağlar.

Whisbear, bebeğin maruz kaldığı aşırı uyaranlarla başa çıkmasını sağlar. Bebeğin sinir sistemi henüz aşırı uyaranlarla başa çıkmaya hazır değildir. Whisbear bebeğin anne karnından hatırladığı ve alışık olduğu ortamı yaratır. Bebeği sakinleştirir ve huzursuzluk hissinden uzaklaştırır.

Peki uyku arkadaşı ne işe yarar ve ne zaman edinilmelidir? Uyku arkadaşı bebeğinizin daha güvenle uyumasını sağlar. Bir nevi güven simgesidir. Whisbear’ı yeni doğan döneminden itibaren rahatlıkla kullanabilirsiniz.. Uyku arkadaşı oyuncağının yataktan hiç çıkmaması ve normalde oynanmaması gerekir. Böylelikle o oyuncağı bebek uykuyla ilişkilendirir ve görünce uyuyacağını anlar. Başka yerlerde uyurken de (araba, puset, başka bir ev) sizin için kurtarıcıdır. Uyku mesajını hızlı bir şekilde

vermiş olursunuz ve evden bir oyuncağını görmek bebeğin uyuyacağı ortamda daha gücen duymasını sağlayacaktır.

Annelerin bazıları uyku arkadaşının alışkanlık olmasından ve bebeğin ayrılmamasından korkup edindirmek istemezler. Ama bu düşünce oldukça yanlıştır. Çocuğunuzun sürekli elinden düşürmediği 7*24 onunla olan bir oyuncak edindirmenizi istemiyoruz. Sadece uyku saatinde bebeğinizle olan ve uyandıktan sonra yatakta kalacağı için bağımlılık oluşturmamaktadır.

Son olarak sevgili anneler bebeğinizi kendinize bağımlı hale getirmeyin. Eğer emerken uyuyorsa onun uyku arkadaşı memenizdir. Hele sizinle uyuyorsa uyku arkadaşı siz olmuşsunuz demektir.