Blog

   
Uyku Arkadaşı Nedir ?
Cuma, 22.07.2016
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de ilkokul çağına gelmiş çocukların anne ve/veya baba ile aynı yatağı paylaşma oranı yadsınamayacak kadar fazla. Anne baba ile aynı yatakta uyuyan çocukların duygusal açıdan yaşıtlarından geride olabilme ihtimali üzerinde oldukça fazla duruyor.
Bebeğin Uyuması için Uyku Eğitim Şart mıdır ?
Çarşamba, 14.10.2015
Bebekleri uyumayan ebeveynler genellikle çocuklarının uykuyu sevmediğini yada az uykunun ona yettiğini düşünürler. Etraftan duydukları “Kırkı çıksın uyur.”, “Gaz sancısı geçsin uyuyacak.”...
Ayrılık Kaygısının Uykulara Yansıması
Salı, 13.10.2015
Bebekler dokuz on iki ay arasında ayrılık kaygısı yaşarlar. Özellikle bir yaş civarı artık tavan yapmış durumdadır. Bu gelişimsel büyüme atakları uykuları da etkiler. Bebekler 9-12 ay civarı gece yaklaşık 11 saat gündüz ise iki uyku şeklinde 3 saat uykuya ihtiyaç duyarlar.
Uyku Bozan Değişiklikler
Salı, 13.10.2015
Bir çok anne bebeğinin uykularının çok düzenli olduğunu ve bir anda bozulduğundan şikayet eder. Maalesef çocukların uykuları bozulmaya elverişlidir. Uykuların bozulmasına sebep olan bir çok şey olabilir. Hastalık, tatiller, diş çıkartma, yeni bir eve taşınmak, ayrılık ve boşanmalar, yeni bir kardeş, annenin işe başlaması, ölüm, yeni bir bakıcı, kreşe başlamak gibi.
Bebekler Neden Kısa Süre Sonra Uyanırlar ?
Salı, 28.07.2015
Uyku;  bilindiğinin aksine bir koma hali değildir. Bilincimiz kapalı değildir aksine beyin dalgalarımız uyanık olduğumuz dönemdeki gibi canlıdır. Uyurken çalan bir kapı yada telefonu duyabiliriz. Uyuruz çünkü; dinlenmeye ihtiyacımız vardır. Uyumak o gün öğrenilen bilgilerin depolamamızı sağlar.
Diş Çıkarma Dönemi ve Uyku
Çarşamba, 27.05.2015
Dişler, beslenmeye yardımcı olur, konuşmayı ve seslerin doğru bir şekilde çıkmasını sağlar ve estetik olarak da yüzle bir bütünlük içindedir. Ortalama olarak ilk diş 7. Ay ortalarında belirir. Ancak bazen üçüncü ayda erkenden ortaya çıkarken, bazen de on ikinci ay, hatta sonrasına sarkabilir.
3 - 5 Yaş Uyku Düzeni
Çarşamba, 29.04.2015
Uyku, çocukların gelişiminde beslenme kadar önemli olan bir unsurdur. Bebeklerin zihinsel ve bedensel gelişimi için kesintisiz ve kaliteli uyku oldukça önemlidir.
 
Çocuğunuz Tuvalet Eğitimine Hazır mı ?
Perşembe, 29.01.2015
Bebeklerin gelişimleri ve uykuları hakkında bir çok yazımız var. Ama son zamanlarda annelerden aldığım e-postalar ve sosyal medyadaki sorular üzerine tuvalet eğitimi üzerine de yazmamızın gerekli olduğunu kanısındayım.
 
İkizlere Uyku Eğitimi Vermek
Cuma, 21.11.2014
Tek bir bebekle uğraşmak bile zorken ikiz yada üçüz bebekler ne kadar daha zorludur tahmin edebiliriz. Birde bu bebekler uyumuyorlarsa ailenin durumunu siz düşünün.
 
Uyku Eğitiminde En Çok Sorulan Sorular
Perşembe, 06.11.2014
Dünyanın en güzel duygusunu tattınız anne ve baba oldunuz. Artık evinizde hayatınızı dolayısıyla uykunuzu yönlendiren bir melek var. Ama bu melek çok az uyuyor, onu uyutabilmek için her yolu deniyorsunuz.
 
Eyvah Saatler 1 Saat Geri Alınıyor!!!
Cumartesi, 25.10.2014
Sevgili anneler yeni bir uygulama bizleri bekliyor saatlerin 1 saat geri alınmasıyla bebeklerimiz daha erken kalkacaklar. Öncelikle bu uygulamaya bebeklerimizin çabuk adapte olmasını beklemek haksızlık olacaktır.
 
Doğrular Yanlış Çıkarsa !!!
Çarşamba, 08.10.2014
Bebeğinizle ilgili bildiğiniz doğruların yanlış olma ihtimalini hiç düşündünüz mü ?
 
Bebekler Neden Yataklarında Uyumazlar
Pazartesi, 29.09.2014
Bebekler neden anne, babalarının kollarında uykuya dalar, yatağa bırakıldıklarında uyanır ya da çok az uyurlar hiç düşündünüz mü ?
 
Tatilde Uyku Düzeni
Salı, 01.09.2014
Tatil, hepimizin bütün sene beklediği o güzel anlar ama işin içine çocuklarımız girince o güzelim tatil karmaşık bir hal alabiliyor.
 
Erken Uyanmalar Neden olur?
Pazartesi, 01.09.2014
Çalıştığım ailelerden aldığım cevaplar ve gelen e-maillerden anlıyorum ki uykuyla ilgili büyük yanlışlarımız var. Bebekler neden bu kadar erken uyanırlar?
 
Çocuğunuz Uyku Problemi Olup Olmadığını Öğrenin
Pazartesi, 11.08.2014
Geceleri iyi uyumayan çocuklar için ebeveynler genellikle şöyle düşünür: “Çocuğum doğası gereği huzursuz uyuyor.”, “Çocuğum az uykuyla yetinebilyor.”, “Kırkı çıksın uyur.”, “Gaz sancısı geçsin uyuyacak.”,“2 yaşından sonra uyur.”, Bu düşünceler yanlıştır.
 
Neden Uyku Danışmanlığı Almalıyım?
Perşembe, 14.08.2014
Bebeklerin hem gündüz hem de gece uykularına ihtiyaçları vardır. Beyinsel ve bedensel gelişimleri için bu oldukça önemlidir. Çocuklar ve bebekler için uyku bu derecede önemli olunca uyku danışmanlarının rolü iyice artmaktadır.
Gece Beslenmelerini Bitirmek
Perşembe, 14.08.2014
Beslenme ve uyku arasında büyük bir bağ olduğu doğrudur. Başarılı bir beslenme huzurlu geceler için gereklidir, bebeğiniz aç kalırsa geceleri uyuyamaz. Ama bebeğiniz büyüdükçe işler değişir. Katı gıdalar geçişle beraber bebeğinizi besleme alışkanlıklarınızda farklılaşır.
Tek Gündüz Uykusuna Geçiş
Cuma, 15.08.2014
Tüm anneler, bebeklerinin ne zaman tek gündüz uykusuna geçeceğini merak ederler ama aslında doğru zamanı bebekler söyler. Genellikle 15-18 ay arası bebekler için tek gündüz uykusuna geçiş dönemidir. Tabii ki her bebeğin birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır, bu süre daha erken ya da daha geç olabilir.
Reflülü Bebeği Uyutmanın Yolları
Cuma, 15.08.2014
Reflü yetişkin hastalığı olarak bilinse de bebeklerde daha sıklıkla görülmektedir. Bebeklerde reflünün sık görülmesinin nedenleri ise yemek borusu ile midenin birleşim bölgesindeki kas yapısının henüz iyi gelişmemiş olması ve bebeklerin genellikle sıvı besinlerle beslenip yatar pozisyonda olmalıdır.